Pranostiky pro konec září

Pranostiky pro konec září
24.09.2016
Přivítali jsme astronomický podzim a za chvíli se rozloučíme se zářím, které si na nás na samém začátku přichystalo tropické teploty, jenž byly již v půli vystřídány chladnějším a sychravějším počasím. Jak vidí konec září naši předci a jak může předurčit jeho průběh námi očekávanou zimu? Pokračujte ve čtení.

Již včera jsme mohli oslavit světici, která hlásí příchod podzimní sklizně, neboť: „Svatá Teklička maluje jablíčka.“ Nový týden začneme se svatým Cypriánem, který přináší hned několik upozornění na studený začátek dne. „Na svatého Cypriána chladno bývá často z rána,“ nebo „Na Cypriána je už chladno časně z rána.“ Proto buďte na sebe opatrní, ať se vyhnete nějakému nepříjemnému nachlazení. Naštěstí by pondělní teploty měly být o něco málo větší nežli o víkendu. Na příchod zimy upozorňuje i následující den Damián. „Na Kosmu a Damiána studeno již bývá z rána.“ Na úterý se předpovídají srážky, ale nezoufejte mírně příznivou se zdá pranostika: „Déšť na Kosmu a Damiána předpovídá pěkně na Floriána.“ Na příjemné floriánské počasí si však musíme počkat až do 4. května.

Vyobrazení svatého Cypriána na obraze se svými atributy
Obr.: Mučedník a učitel církve - sv. Cyprián
Zdroj: wikimedia

Na státní svátek 28. září připadá mnoho zajímavých pranostik, které mají i poměrně široký záběr zaměření. Ač před pár dny teprve podzim začal, naši předci již varují: „Přijde Václav – kamna připrav.“ Ale: „Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek,“ což se bohužel zatím příliš neočekává. A tak se asi dočkáme: „Na svatého Václava bývá bláta záplava.“ Na druhou stranu pokud k nám dorazí přímo bouřky, mohlo by se vyplnit: „Je-li bouřka na Václava, dlouho teplo zvěstovává.“ O svatém Václavovi se také traduje mnoho pranostik ohledně sklizně vína. „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní,“ nebo „Na svatého Václava českého bývá vína nového.“ Naši pradědové také vždy mysleli na příchod krutého, studeného období a tak se praví: „Na svatého Václava mráz nastává,“ či „Po svatým Václavu beranici na hlavu.“ S dobou rozkvětu a zelenání se definitivně loučí pranostika: „Svatý Václav zavírá zem.“

Socha svatého Václava s erbem
Obr.: Svatý Václav - patron naší země
Zdroj: udu.ff.cuni.cz

Hned 29. září se podle starého kalendáře oslavoval světec Michal/Michael. Ten dosvědčuje Václavova slova: „Svatý Michal z pole spíchal.“ A jaká bude podle Michala zima? To záleží na našich opeřencích, neboť: „Nejsou-li pryč před Michalem ptáci, tak po něm tuhá zima neburácí.“ Také nezapomeňme pozorovat aktuální stav povětrnosti: „Fučí-li na svatého Michala od severu nebo od východu, bude tuhá zima,“ či „Noc-li chladná před Michalem, tuhá zima přijde cvalem.“ Na ledovou zimu upozorňuje i příroda: „Padají-li před svatým Michalem žaludy, bude tuhá zima.“ A jak to prý bude vypadat na Vánoce? „Mokro o Michalu, studeno o Štědrém dnu.“

Vyobrazení svatého Michala
Obr.: Svatý Michael -  patron všech elektrikářů, radiomechaniků, rentgenových pracovníků ale i vojáků a také bankovních úředníků
Zdroj: poutnik-jan.cz

Výčet pranostik konce září velmi výstižně završíme: „Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima,“ čemuž dosvědčuje dlouhodobý výhled teplot.

Autor: SG

frame-scrollup