Pranostiky pro druhou polovinu března

Pranostiky pro druhou polovinu března
13.03.2017
Měsíc březen pomalu vstupuje do své druhé poloviny a jaká by podle našich předků měla být? To by nám mohly nastínit staré pranostiky. V našem článku na vás čeká Řehoř, Josef či Jáchym.

Už včera jsme mohli mít tu čest se svatým Řehořem, který svými pranostikami pomalu vítá jaro. Na neděli připadla pranostika: „Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře.“ A o prodlužování dne hovoří i: „Na svatého Řehoře svačina se vyoře,“ tedy kvůli delšímu dni si budeme muset začít chystat něco malého k snědku. Hodně povzbudivá může být pro mnohé pranostika: „Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře,“ což již naznačuje, jak je jaro blízko. Konec zimy však sebou nese i několik povinností, hlavně pak pro ty, kteří se starají o své zahrádky. O 15. březnu se hovoří takto: „Na svatého Longina práce v poli začíná,“ očividně již není na co čekat. Pokud však stále váháte, možná se vám vyplatí ještě dva dny počkat. V pátek nás přivítá svatá Gertruda, která varuje: „Mrzne-li na sv. Gertrudu, mrzne ještě celý měsíc.“ Podle předpovědi by se v noci na většině území měly pohybovat teploty vzduchu nad nulou, pozor si však dávejte na západě Čech, kde by se menší mrazíky objevit mohly.

Svatá Gertrduda s otevřeným srdcem
Obr.: Svatá Gertruda s Božským Srdcem
Zdroj: revue.theofil.cz

Konec týdne se ponese v duchu Josefa. „Josefova širočina ničí poslední ledy.“ A co že je ta širočina? Jedná se o tesařskou sekeru, která se používá hlavně pro ruční úpravu dřeva. Říká se taky, že: „Svatý Josef přichází na led s pantokem,“ což není nic jiného než další výraz pro sekeru. S tímto náčiním se pojí i další moudrost: „Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.“ Pozor, ale na vichry: „Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.“ Bude záležet i na jeho směru: „Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy; a když z polské strany - bude zrní i slámy.“ Kdyby se objevil nějaký ten mráz, nemáte se čeho bát: „Mráz po svatém Josefu neuškodí květu.“ A když se počasí v neděli vydaří, máme se opravdu na co těšit. „Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok“ a „Na svatého Josefa když jest krásný čas, bude úrodný rok; prší-li neb padá sníh, bude mokro a neúroda.“ Hned o den později se praví: „Na svatého Jáchyma skončila se už zima,“ což milovníky tepla určitě potěší. Náš přehled pranostik se nevyhne ani prvnímu jarnímu dni – dni rovnodennosti, kdy bílý den a noc mají shodně 12 hodin. Pro tento den nám Benedikt dává radu: „Na svatého Benedikta má se ječmen a cibule síti.“ Celý výčet zakončíme 22. březnem: „Na Kazimíra pohoda – na brambory úroda. “ A jak by to mělo 21. – 22. vypadat? Nejspíš se dočkáme spíše polojasné oblohy.

Obraz svatého Josefa s novorozencem
Obr.: Svatý Josef s novorozeným Ježíšem
Autor: Guido Reni, 1635

Autor: SG

frame-scrollup