Pranostiky na konci listopadu

Pranostiky na konci listopadu
21.11.2018
Měsíc listopad se přehoupl do své druhé poloviny a přivítal zimu. Sníh dorazil i do nížin a bude nás provázet i v dalších dnech. Sněhovou pokrývku samozřejmě připomíná i řada pranostik, které se především snaží odhadovat jaký průběh zimy nás čeká. Co naši světci odhadují?

Dnes se dle liturgického kalendáře oslavuje den Obětování Panny Marie, který nám může mnohé o letošní zimě napovědět. „Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je“ a „Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.“ Dnes však bude v noci převážně zataženo, mlhavo a místy se objeví i slabé sněžení nebo mrholení, tedy by se nám mohly teploty vzduchu hluboce pod nulou na začátku roku vyhnout.

Zítra slaví jmeniny Cecilka a ta opět přináší na naše území sníh: „Svatá Cecilie sněhem pole kryje.“ V pátek ji vystřídá svatý Kliment: „Svatý Kliment zimu oblibuje, svatý Petr (22. února) ji ucezuje.“ Neděle bude patřit Kačenkám. Ty pro nás mají plné ruce pranostik. Nejprve opět připomenou nadcházející zimu: „Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.“ Poté se budou snažit předpovědět Vánoce „Kateřina na ledě, Vánoce na blátě,“ stejně jako „Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.“ A jaký bude leden? Bude kopírovat závěr týdne: „Jaké počasí na Kateřinu, takové v příštím lednu.“ Ale predikce Kateřin sahají až do léta: „Sníh na svatou Kateřinu věští vysoké obilí.“


Zdroj: E15

V poslední listopadový den nás přivítá Ondřej.  A pokud příští pátek nasněží, vydrží sněhová peřina až do března: „Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní,“ což dosvědčuje i další pranostika: „Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.“ Na konec máme pro Vás jeden tip. Vydejte se na procházku a zkuste si předpovědět počasí pro příští rok: „Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.“ Zkusíte si zahrát na meteorology?


Zdroj: JKFoto

frame-scrollup