Pranostiky na konci listopadu

Pranostiky na konci listopadu
16.11.2017
Martin na svém bílém koni už dávno odjel, ale stále na nás čeká svatí Kateřina a Ondřej. Co na nás chystají?

Dnes má ve starém liturgickém kalendáři jmeniny svatý Otmar, který nás definitivně zbavil otravného hmyzu: „Na svatého Otmara nevidět komára.“ V neděli se pak podle našich předků dočkáme sněžení, neboť: „Svatá Alžběta se sněhem přilétá.“ A nejspíš budou mít pravdu, alespoň v Čechách by nás opravdu sněhové přehánky mohly zasáhnout.

Všichni bychom měli bedlivě sledovat počasí a oblohu v úterý, říká se: „Jaký den na Oběti Panny Marie, taková pak zima je.“ Anebo: „Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.“ Hned o den později nás přivítá svatá Cecilie, která opět varuje před sněhovou nadílkou: „Svatá Cecilie sněhem pole kryje.“ Na rozdíl od Alžběty, Cecílie výrazné sněžení nepřinese.

Obrázek svaté Cecílie
Obr.: Svatá Cecílie
Zdroj: Římskokatolická farnost Rakovník - Webnode

Příští sobota už bude ve znamení Kateřiny. Připravila si pro nás předpověď na vánoční svátky: „Kateřina na ledě, Vánoce na blátě,“ stejně tak: „Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.“ Blátivé Vánoce by nám mohla vynahradit bohatá úroda příštích žní: „Sníh na svatou Kateřinu věští vysoké obilí.“ Stejně jako prosinec umí Kateřina odhadnout i leden: „Jaké počasí na Kateřinu, takové v příštím lednu.

Pokud se sníh objeví poslední listopadový den, jen tak se ho nezbavíme: „Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní,“ čemuž dosvědčuje i tvrzení: „Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.“ Nový sníh by napadnout ale neměl. Naopak jak říká další pranostika: „Na svatého Ondřeje se někdy člověk ohřeje.“ Teploty se očekávají kolem 6 °C a v noci spíše nad nulou.

Ikona světice a patronky svaté Kateřiny, ke které se váže i mnoho pranostik

Na závěr pro Vás má Ondřej malý tip: „Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: přeplyne-li, bude mokrý rok zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.“ Tak neváhejte a 30. listopadu si to sami vyzkoušejte.

Autor: SG

frame-scrollup