Pranostiky na konci července

Pranostiky na konci července
21.07.2016
Naši předci byli v minulosti mnohem více závislí na počasí, než jsme nyní my. Sledovali všechny znaky a náznaky přírody, a díky tomu mohli alespoň částečně předpovídat „jak bude.“ Co říká o výhledu počasí sv. Jakub, Anna, Apolinář a další? Pojďme se nyní podívat, jaké predikce nás čekají dle pranostik na konci měsíce červenec.

Již na dnešek existují dvě pranostiky. „Na proroka Daniele nalije též do mandle“ či „Na svatého Praxeda mlha zrána k zemi usedá.“ A co nás snad čeká zítra?  V minulosti byl tento den zasvěcen Máří Magdaléně, tedy „V den Máří Magdaleny rádo poprchává, neboť svého Pána oplakává.“ Zítra se srážek dočkáme především ve vyšších polohách. Také „Je-li na svatou Máří Magdalénu vítr, jde dobře každý obchod.“ Bohužel zítra by měl vát slabý východní vítr, jen v bouřkách přechodně zesílí. „Prší-li v den svaté Máří Magdalény, obilí i v stodole se zazelení.“ Pozítří na nás už čeká sv. Apolinář. „Prší-li o Apolináři, dlouho se z lesů voda paří.“ Měly by tedy začít ještě lépe růst houby.

Rodinka pravých hřibů u pařezu
Zdroj: hobby.idnes.cz

Již v pondělí se svatým Jakub přichází velké množství pranostik. „Pěkný den před svatým Jakubem slibuje i pěkné žně.“ Další pranostiky se už týkají výhledu na prosinec. „Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu“ či „Jak je teplý svatý Jakub, tak studené jsou Vánoce,“ dokonce i „Je-li teplo na Jakuba, bude zima na Vánoce“ nebo „Parno o Jakubovi, zima o Vánocích.“ Pranostiky sv. Jakuba se týkají i budoucí úrody. Například „Co do sv. Jakuba vína odkvěte, do Havla uzraje.“ Dále pak „Do Jakuba zelíčko, po Jakubu zelí,“ v neposlední řadě i „Svatý Jakub dává kukuřici klasy, svatá Anna vlasy.“

Kombajny sklízí dozrálou úrodu obilí z pole
Zdroj: AGROSUMAK a.s., Mirek

Hned další den vystřídá Jakuba již zmíněná sv. Anna. Pranostika praví: „Jakub načeše, Anna napeče.“ Ke svaté Anně se váže i snad jedna z nejznámějších pranostik na našem územé: „Svatá Anna – chladna z rána.“ Samozřejmě přítomnost žní se projevila i v lidové tradici: „Bábo, bábo, svatá Anno, dej, aby uzrálo,“ či „O svaté Anně žitečka se nažne.“ Říká se, že „Svatá Anna žito žala.“ Poslední pranostika pak znovu predikuje charakter nastávající zimy, neboť: „Když na svatou Annu mravenci pilně lezou a dělají si kopky, hádá se na tuhou zimu.“ Poslední červencová pranostika tvrdí: „Od svatýho Ignáca léto se obracá“.

Obraz svaté Anny, pranostiká říká: Svatá Anna, chladno z rána
Obr.: Svatá Anna na obrazu od Leonarda da Vinci
Zdroj: arbelas.wordpress.com

Zdali se tyto pranostiky vyplní, na to si budeme muset přece jenom ještě počkat. Ale máme se na co těšit.

Autor: SG

frame-scrollup