Pranostiky do půli června

Pranostiky do půli června
07.06.2016
Již na zítřek spadá jedna z nejznámějších pranostik, kterou si v Česku stále rádi připomínáme – „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Avšak až do půli června na nás čeká pranostik mnohem více. Pojďme se na ně podívat.

Již zítra slaví jmeniny Medard, ke kterému se kromě známé pranostiky „Medardova kápě, čtyřicet dní kape,“ váže i „Když prší na Medarda, namokne každá brázda.“ I další pranostika se vztahuje k dešti, neboť: „Když prší na Medarda, nebudou toho roku houby růst.“ Dokonce před deštěm máme jedno velké varování: „Když na Medarda prší, voda břehy vrší,“ tedy měli bychom si dát pozor na povodňové situace. Bohužel ani další pranostika nepřináší do Medardových srážek příliš pozitiva: „Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.“ Naši předci na Medarda připomínali i mrazíky: „Po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí,“ navíc „Medardovy mrazy vinné révy nepokazí.“ A jak to bude se zítřejším deštěm vypadat? Menších přeháněk bychom se měli dočkat v Čechách, kde postupně přes den bude přibývat oblačnosti, později odpoledne a večer na západě a severozápadě místy, jinde jen ojediněle, očekáváme přeháňky nebo i bouřky.

Vyobrazení svatého Medarda v dobovém kalendáři
Obr.: Sv. Medard
Zdroj: zahradkaruvrok.cz

Již 11. červa na nás čekají pranostiky sv. Barnabáše. „Prší-li na svatého Barnabáše, padají hrozny do koše,“ značící velmi dobrou sklizeň, což dosvědčuje i: „Plačtivý Barnabáš - úroda na vinicích.“ Také se dále říká: „O svatém Barnabáši bouřky často straší.“ V tento den očekáváme nižší teploty do 23° a můžou se ojediněle vyskytnout i přeháňky (méně než 30 % území).

Hned o den později „Svatá Tonička mívá často uplakaná očička,“ kdy očekáváme stále nižší teploty s přeháňkami, ale může se objevit i trvalejší déšť, výjimečně i bouřky. Další pranostika z 13. červa posílá sedláky na louky, jelikož: „Na svatého Antonína broušení kos započíná.“ V půli měsíce pak 15. červa slaví jmeniny sv. Vít. „Déšť na Víta – špatná budou žita,“ ale pokud: „Pohoda na svatého Víta, to dobrota žita.“ Na druhou stranu prý: „Prší-li na svatého Víta, jest úrodný rok, ale žádný ječmen.“ Ač už bude případný déšť pro obilí prospěšný nebo ne, poslední pranostika vzpomíná i na jiné druhy porostů: „Svatý Vít dává trávě pít.“

Zrající obilí, zlaté klasy
Zdroj: vtm.e15.cz

Zdali se pranostiky našich předků vyplní, je vždy nejisté, avšak mnohdy se potvrzuje, že sledování jevů v přírodě může pomoci odhadnout budoucí vývoj počasí.

Autor: SG

frame-scrollup