Označení květen se prvně použilo roku 1805

Označení květen se prvně použilo roku 1805
01.05.2018
Pro květen je význačné rychlé ohřívání pevniny, které má za následek zvyšování průměrné teploty vzduchu. Vzhledem k tomu, že se Atlantský oceán ohřívá daleko pomaleji než pevnina, dochází ke změnám tlaku vzduchu nad pevninou a nad oceánem.

Název měsíce května, má jako jediný dvě pojmenování. Prvním je máj, který je odvozen z latinského maius a druhým pojmenováním je květen, což je odvozeno od přírody, která zrovna kvete. Toto druhé pojmenování je sice využívanější, ale má poměrně krátkou historii. Poprvé použil název květen Josef Jungman a to roku 1805, do té doby se užívalo výhradně názvu máj.

Pro květen je význačné rychlé ohřívání pevniny, které má za následek zvyšování průměrné teploty vzduchu. Vzhledem k tomu, že se Atlantský oceán ohřívá daleko pomaleji než pevnina, dochází ke změnám tlaku vzduchu nad pevninou a nad oceánem. Nad teplejší pevninou se tlak vzduchu snižuje, zatímco nad chladnějším oceánem se zvyšuje a vzhledem k tomu, že dochází ke snaze o vyrovnání tlaku mezi oceánem a pevninou, proudí nad Evropu chladnější a vlhčí vzduch od oceánu. Z tohoto důvodu bývá pro květen typické časté střídání pěkných dní s vysokými teplotami za dny chladné s deštěm a s bouřkami.

Průměrná teplota vzduchu se v květnu pohybuje okolo 13 °C, což je o 5 °C více, než v dubnu a teplota je shodná se zářijovými hodnotami. Průměrný úhrn srážek se pohybuje okolo 80 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Trvání slunečního svitu se pohybuje okolo 210 hodin za měsíc. Oproti dubnu je to nárůst o 50 hodin a je srovnatelný se srpnem.

Z hlediska pranostik jsou jednoznačně nejdůležitější ledoví muži a pranostiky o nich mluví takto. Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta. Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci. Pan Serboni pálí stromy.

 Obecné pranostiky pro květen jsou následující.  Studený máj, v stodole ráj. V máji aby ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Když máj vláhy nedá, červen se předá. Když se v máji blýská, sedlák si výská. Mokrý máj, v stodole ráj. Večerní rosy v máji hodně sena dají. V máji hřímoty nedělají trampoty. Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.

frame-scrollup