Polární záře nad Evropou

Polární záře nad Evropou
07.03.2016
Pravděpodobnost nočního výskytu polární záře byla samozřejmě největší ve Skandinávii, ale také v severním Polsku, Německu, v Rusku či Bělorusku.

Již včera večer jsme vás informovali o tom, že severní Evropu zasáhne v noci silná geomagnetická bouře. Kp index přesahoval hodnoty 7, což zvýšilo pravděpodobnost výskytu polární záře i nad Českou republikou. V době psaní tohoto článku však nemáme žádný fotografický důkaz, který by tuto teorii mohl dokázat. Navíc se na hodně místech nad územím České republiky vyskytovala oblačnost, která znemožňovala pozorovatelům kvalitní výhled.

Pozorovat polární záři v naší oblasti je opravdu spíše vzácnost. Nad Českou republikou byla slabší polární záře pozorována 21. prosince 2015. Tehdy byly pořízeny záběry zejména z oblasti Krkonoš v rámci kamer Českého hydrometeorologického ústavu.

Pravděpodobnost nočního výskytu polární záře byla samozřejmě největší ve Skandinávii, ale také v severním Polsku, Německu, v Rusku či Bělorusku.

Pravděpodobnost výskytu polární záře na obloze

Obr. 1 Pravděpodobnost výskytu polární záře nad Evropou z dnešní noci

Zdroj: NOAA

Dle klasifikace NOAA byla bouře v noci klasifikována G3, tedy silná geomagnetická bouře. Může být potřeba korekce napětí, u některých ochranných zařízení se může objevit falešný poplach. Mohou se vyskytnout problémy se satelitní navigací nebo nízkofrekvenčním rádiem. Vysokofrekvenční rádio může být přerušené a polární záře je viditelná na 50° zeměpisné šířky. Jen pro připomenutí. Klasifikace ještě používá hodnotu G4 (prudká) a G5 (extrémní).

V následujících několika dnech by měla být situace výrazně klidnější.

Polární záře za majákem

Obr. 2 Snímek polární záře nad Walesem

Zdroj:Cris Williams

Polární záře viditelná ze Skotska

Obr. 3 Zachycená polární záře nad Skotskem

Zdroj:Mac the Hat

Polární záře nad ostrovem

Obr. 4 Polární záře v oblasti Islandu  

Zdroj: Peter Scott

Polární záře viditelná z Holandska

Obr. 5 Snímek polární záře nad Holandskem

Zdroj: Sytse Schoustra

Autor: TD

frame-scrollup