Zítra naši oblohu ozáří superměsíc

Zítra naši oblohu ozáří superměsíc
02.12.2017
Z neděle na pondělí se na obloze objeví tak zvaný superměsíc, který bude zářit až o 30 % jasněji, než je obvyklé. Měsíc se ocitne blíže naší planetě a bude vypadat i větší.

Při jasné obloze nás příští noc překvapí poměrně bohatým odrazem světla z Měsíce. Dojde totiž ke kombinaci dvou jevů. Měsíc bude v úplňku a zároveň i v nejkratší vzdálenosti k Zemi na své oběžné trase. Oběžná dráha naší přirozené družice není totiž kruhová, a tak se během cesty kolem Země ocitá Měsíc v rozdílných polohách. Oproti průměru se zítra Měsíc přiblíží k Zemi o zhruba 25 tisíc kilometrů (až o 14 % blíže, oproti nejvzdálenějšímu bodu oběžné trasy), což už i ve vesmírném měřítku něco znamená. Bod, ve kterém je Měsíc v nejkratší vzdálenosti, se nazývá perigeum, protějškem je mu apogeum. Pokud se Měsíc objeví nejblíže k Zemi, a dokonce je v i v úplňku, pak tento jev nazýváme super měsíci.

Superúplněk za kostelem
Zdroj: Los Angeles Times

Letos se popsaný fenomén vyskytne poprvé, někteří si jej možná pamatujete z loňského listopadu. Pokud si superměsíc nechcete nechat ujít, doporučujeme neotálet. Nejlepší fotky vznikají při východu Měsíce v 16:41, v tuto dobu bude už slunce pod obzorem. Na horizontu působí vycházející Měsíc mnohem mohutněji a můžete jej i dobře srovnávat s objekty na našem zemském povrhu.

Vyplatí se na Měsíc vyčkávat? Počasí dle předpovědí není pozorování příliš nakloněno. Obloha bude polojasná až oblačná a navečer se bude ještě více zatahovat. Naopak dnešní noc bude o něco příznivější. Měsíc už bude poměrně blízko a do úplňku mu schází jen kousek.

Jak se superměsíc projeví? Na Zemi se objeví silnější příliv a obloha bude až o 30 % jasnější, v kombinaci se zasněženou krajinou, která obecně odráží více světla, můžeme zažít skutečně zajímavou podívanou.

Sníměk super úplňku s prolétavajícím letadlem
Zdroj: Newsweek

Autor: SG

frame-scrollup