Již dnes nás čeká vrchol meteorického roje Geminidy

Již dnes nás čeká vrchol meteorického roje Geminidy
13.12.2018
Dnes v noci na pátek máte skvělou možnost pozorovat oblohu rozzářenou meteorickým rojem Geminidy. Během jedné hodiny můžete napočítat až 50 „padajících hvězd“.

Pokud jste si letos nenechali ujít srpnový fenomén roje Preseidů, neměli byste vynechat ani roj Geminidy, který bude vrcholit dnes v noci. Konkrétně by největší podívaná měla nastat po druhé hodině ranní středoevropského času, kdy proletí za hodinu až 50 meteoritů. K pozorování oblohy vám bude stačit jen váš zrak, protože světlo Geminidů je poměrně ostré. Budou panovat ideální podmínky, jelikož měsíc opustí noční oblohu už před půlnocí. Ale pozor, průlet meteoritu je velmi rychlý, takže vám mohou snadno uniknout. Navíc se vyhněte světelnému smogu větších měst, který může přinést značné zastínění padajícím hvězdám.

Jestli se vám nechce čekat až do brzkých ranních hodin, nevadí. I tak se na obloze budou meteority pohybovat jen s menší frekvencí. Narazit může také na tzv. tečné bolidy, které se oproti Geminidům pohybují horizontálně a v nižším tempu.

A s kým vlastně máme tu čest? Geminidy – meteorický roj částic zemského prahu nyní křižuje dráhu naší planety. Při jejich průletu atmosférou dochází ke tření o molekuly vzduchu a postupnému vypařování. Díky tomu za nimi vzniká zářící trasa. Tento jev byl poprvé popsán v roce 1862. Některé modely predikují, že se právě teď nacházíme v jejich maximu a ke konci tohoto století může roj téměř zmizet.

Pokud dnes roj Geminidů nestíháte, nezoufejte. Jejich aktivita je pozorovatelná již od 7. prosince a bude trvat až do 17. prosince. A pokud vám ani tento termín nevyhovuje, nezbývá než čekat na rok příští. Nejvyšší aktivita tohoto meteorického roje pak bude pozorovatelná v roce 2020.

Nadšenci vesmírného pozorování by si měli nastavit budíky i na neděli 16. prosince, kdy kolem Země poletí kometa 64P Wirtanen, která je už nyní poměrně dobře pozorovatelná. V lednu se pak budou po nebi prohánět tzv. Kvadrantidy, jejichž vrchol se očekává mezi 3. a 4. lednem. Roj bude také dokonale separován od Měsíce, a dokonce se očekává, že v maximech dosáhne až průletu 80 meteoritů v hodině.

 

frame-scrollup