Díl 4. Venuše

Díl 4. Venuše
19.02.2016
Čím se z hlediska meteorologie jaké objekty sluneční soustavy vyznačují ? Kde bychom naměřili nejvyšší teplotu, našli nejsilnější bouři nebo zažili nejsilnější vichřice ?

Seriál: Meteorologie ve sluneční soustavě

Díl 4. Venuše

 

Vítám vás u dalšího dílu nového seriálu, ve kterém se podíváme na některé z nejzajímavějších meteorologických jevů ve sluneční soustavě. V dnešním díle tohoto seriálu se zaměříme na Venuši, její atmosféru a podmínky na povrchu.

 

Země v porovnání s jinými planetami

 

Po naší planetě je to druhá největší terestrická planeta, ovšem velikostně jsou na tom obě planety velice podobně (proto bývá někdy Venuše nazývána naší sesterskou planetou). Co se týče klimatu, je planeta Venuše jeden velký extrém. Na povrchu panují vysoké teploty a tlaky (stejný tlak, jako bychom naměřili v našich oceánech v hloubce 800 metrů) a kromě toho se zde také hojně vyskytují životu nebezpečné látky a pravděpodobně stále aktivní vulkány.

 

Horstvo na Měsíci

 

Atmosféra Venuše je tvořena z drtivé většiny oxidem uhličitým (neuvěřitelných 96,5%). Ten se postaral o to, že na Venuši panují vůbec nejvyšší teploty v celé sluneční soustavě (až 500°C), ačkoliv je Venuše až druhou nejbližší planetou od Slunce. Oxid uhličitý je dobře známý skleníkový plyn, který napomáhá planetě udržet si teplo vyzařované Sluncem. Pokud jste tedy přesvědčeni o tom, že zvyšující se emise CO2 nemají vliv na klima na Zemi, doporučuji vám udělat si výlet na Venuši. Předpokládá se, že skleníkové plyny zvyšují teplotu na Venuši o více než 500°C.

 

Názorné ilustrované schéma skleníkového efektu

By Original author: Antonín SlejškaAntonín Slej?ka at cs.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

 

Atmosféra Venuše je poměrně zajímavá. Vítr v ní dosahuje rychlosti až 360 km/h a můžeme v ní narazit i na blesky. Pravděpodobně to nejzajímavější, čím se může Venušina atmosféra pochlubit, jsou však oblaka, která zcela obklopují planetu a brání nám v přímém pozorování jejího povrchu. Oblaka nejsou tvořena vodními kapičkami jako na Zemi, ale kapičkami kyseliny sírové nebo fosforečné.  

 

Příště na téma Země – atmosféra, koloběh vody a zdejší počasí.

 

Autor: PH

frame-scrollup