Díl 1. Sluneční soustava
Vítám vás u nového seriálu, ve kterém se podíváme na některé z nejzajímavějších a nejzvláštnějších meteorologických projevů ve sluneční soustavě. Rád bych se v každém díle zaměřil na nějaký objekt sluneční soustavy, na kterém se z hlediska meteorologie děje něco opravdu zajímavého. Doufám, že vás seriál zaujme a přinese vám nové informace v přehledné podobě.
V prvním díle tohoto seriálu se zaměříme na sluneční soustavu jako takovou.
Sluneční soustava je tvořena jednou hvězdou, osmi planetami, mnoha desítkami měsíců a také obrovským počtem dalších objektů, mezi které se řadí například planetky a komety. Pro nás budou nejdůležitější jen ty prvně zmíněné objekty, protože planetky ani komety nejsou z hlediska meteorologie ničím doopravdy zajímavým.
Slunce je hvězda, jakých je ve vesmíru mnoho. Co ji ale činí výjimečnou, je fakt, že je to zatím jediná hvězda, o které víme, která svým světlem a teplem obdarovává život na jedné ze svých planet. Z hlediska astronomie je stejně jako Slunce i planeta Země průměrná– není nijak velká, podmínky na povrchu nejsou vůbec extrémní a ani nemá takový vliv na ostatní objekty. Planeta Země je ale unikátní v tom, že se na ní vyskytuje voda v kapalné podobě a s tím související koloběh vody, který jsme doposud nikde jinde nezaznamenali. Má také atmosféru bohatou na různé druhy oblaků a vyskytují se zde i nejrůznější atmosférické optické jevy. V některých ohledech je však i atmosféra naší planety zcela znanedbatelná.
By NASA Brian0918 at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons
Jaký vliv má naše hvězda na objekty ve sluneční soustavě ? Jaké jsou v porovnání s planetou Zemí podmínky na ostatních planetách sluneční soustavy ? Čím se z hlediska meteorologie jaké objekty vyznačují ? Kde bychom naměřili nejvyšší teplotu, našli nejsilnější bouři nebo zažili nejsilnější vichřice ?
Na všechny tyto otázky odpovíme v dalších dílech tohoto seriálu – Meteorologie ve sluneční soustavě. Příště na téma Slunce, sluneční erupce a polární záře.
Autor: PH