Slavný obraz Výkřik byl ovlivněn nezvyklým meteorologickým úkazem

Slavný obraz Výkřik byl ovlivněn nezvyklým meteorologickým úkazem
21.03.2016
Znáte jeden z nejslavnějších obrazů světa – Výkřik? Jeho finální vzhled byl s vysokou pravděpodobností ovlivněn meteorologickým jevem, který není příliš obvyklý. I takto počasí zasáhlo do lidského dění.

Kontroverzní umělecké dílo ze štětce Edvarda Muncha bylo vytvořeno v roce 1893. Veřejností známý obraz Výkřik byl vytvořen v žánru abstraktního umění, snad i z toho důvodu se nezvyklé barevné kompozici nepřikládal do nedávna žádný zvláštní význam. Meteorologové však tvrdí, že výrazná červená obloha byla inspirována sopečným výbuchem, který se odehrál na druhé straně světa.

V roce 1883 byla mezi 26. a 27. srpnem zaznamenána erupce sopky Krakatoa (Indonésie – jv. Asie), jejíž důsledkem bylo vypuštěno abnormálně velké množství sopečného popela do atmosféry. Oxid siřičitý (SO2) vytvořil „deku“ nad celou planetou a z lokálního výbuchu nastal problém globálního rozměru. Kvůli vysoké koncentraci sloučenin SO2 a CO2 v atmosféře se výrazně ochladilo na celé planetě Zemi, jelikož byl omezen průchod slunečního záření na povrch a zvýšilo se i množství srážek, díky vyššímu výskytu kondenzačních jader v podobě popele. Průměrná teplota klesla po dobu 6 – 8 let o 1,2 °C. Do ovzduší se dostalo okolo 45 km3 popele (miliony tun), jenž zatemnil nejbližší oblast v dosahu 440 km kolem vulkánu. Nejblíže sopky Krakatoi pak nastala noc trvající více jak 3 dny. Nejstarší modely počasí se ocitly v chaosu. Navíc prach v atmosféře měl za následek i větší lom světla, které vedlo k mnohem barevnější a pestřejší obloze.

Obraz výbuchu sopky Krakatoa
Obr.: Výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 zachycený na dobovém obraze
Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS

Norské výrazně červené západy slunce inspirovaly Munchova k vytvoření podobně živé oblohy i ve svém díle. Díky tomu vzniklo surrealistické nebe nad postavou držící si své ústa v údivu až výkřiku. Sám autor v této době napsal: „mraky zbarvené jako krev s ohnivými jazyky visely nad modročernými fjordy města.“ V jiných částech světa byl zase pozorován úkaz modrého nebo zeleného měsíce.

Světoznámý obraz výkřik
Obr.: Výkřik, Edvard Munch
Zdroj: bleedingcool.com

Autor: SG

frame-scrollup