Předpověď počasí pro Den D – vylodění spojenců v Normandii

Předpověď počasí pro Den D – vylodění spojenců v Normandii
06.06.2017
Jedna z nejdůležitějších předpovědí v dějinách lidstva připadala na začátek června, kdy byla připravována operace vylodění spojenců na pobřeží Francie. Jak přesně ovlivnila Den D predikce povětrnostních podmínek?

Tisíce životů a celý směr vývoje právě probíhající války měl být ovlivněn jedinou událostí – vyloděním spojenců v Normandii. Vše měly v rukou tři týmy meteorologů, které dostaly za úkol co nepřesněji odhadnout, kdy budou panovat ideální podmínky pro přesun vojáků na pevninu.

"Spojenci se rozhodli, že své vylodění zahájí na odlehlé pláži při odlivu. Takže se čekalo na úplněk, který měl zajistit pokles hladiny na pobřeží,“ prozradil historik John McManus. Silný vítr a bouřlivé moře by byly velkou komplikací pro námořnictvo a nízká oblačnost by zase bránila letecké podpoře. Meteorologové se tak nejvíce soustředili na modelování větru, viditelnosti a oblačnosti. Celkově na předpovědi pro Den D pracovalo 6 meteorologů v 3 samostatných týmech.

Nakonec se 3. června meteorologové usnesli, že se původně plánovaný 5. červen nestane ideálním dnem pro zahájení invaze. Vysoký tlak nad Francií a nízký tlak nad severozápadem Irska podmínily silné jihozápadní větry v okolí Lamanšského průlivu. Neklidné moře a příliš hustá oblačnost zabraňující bombardování donutila operaci přesunout.

Vylodění v Normandii
Obr.: Pláže v Normandii
Zdroj: Wikipedie

Vylodění tak mělo proběhnout už 4. června. Měsíce příprav však málem ztroskotaly, když operaci včas zastavila přicházející bouře. Dalších termínů již nebylo mnoho, jelikož by byla ztracena výhoda úplňku. Zvolen byl tak 6. červen, kdy měly panovat alespoň přijatelné podmínky. I Němci povolali své meteorology, kteří taktéž předpověděli nepříznivou situaci, nicméně spojenci disponovali širším zázemím měřících stanic a jejich modely byly o něco přesnější. A tak Němci vylodění neočekávali. V úterý 6. června 1944 se za sotva přijatelných podmínek shromáždili vojáci spojenců na plážích v Normandii. Více než 150 000 spojeneckých sil mohlo zahájit boj za osvobození Francie od nacistické nadvlády.

Meteorologové sehráli významnou roli při válečných strategiích a na svou dobu využívali pokrokových metod, mezi které patřila i predikce budoucího stavu počasí podle historických dat s totožným průběhem.

Pokud vás téma II. světové války zajímá nenechte si ujít další článek z naší série Když počasí měnilo historii: Osud Hirošimy a Nagasaki zpečetila jasná obloha

Vylodění spojenců na pláži v Normandii po památném dni D
Obr.: Vylodění spojenců
Zdroj: Česká televize

Autor: SG

frame-scrollup