Lední hokej aneb vazba na počasí

Lední hokej aneb vazba na počasí
17.05.2017
Vše začalo na zmrzlých rybnících, kde se přišlo na to, že se může po nožích na ledu dobře bruslit

V Paříži a v Kolíně nad Rýnem v těchto dnech vrcholí mistrovství světa v ledním hokeji a to i přesto, že už nám začalo léto. Jen díky moderním technologiím se může lední hokej hrát i v létě a hlavně získává globální rozměr.

Kolébkou hokeje je Kanada. Země, kterou svírá od října do dubna tuhá zima, vytvořila tento sport již v 19. století. Záznam o prvním hokejovém utkání je z roku 1875 z Montrealu. 

Vše začalo na zmrzlých rybnících, kde se přišlo na to, že se může po nožích na ledu dobře bruslit. Zmrzlé vodní plochy sloužily, jako četné hřiště. V Kanadě tak v každé vísce mohli v zimní polovině roku hrát sport, o kterém zbytek světa neměl zatím ani tušení.  Podle všeho však hokej v různých podobách experimentoval ještě dříve.

Hra na rybnících však měla značná úskalí. Sněžení, déšť či silný vítr hráčům značně komplikoval pohyb, takže kromě hráčských soupeřů se všichni museli vypořádat i s klimatickými extrémy. Vzhledem k tomu, že se hokej hraje na tři třetiny, tak byl vždy jeden z týmů v nevýhodě, když například foukal silný vítr. Při oblevách se zase stávalo, že se hráči propadávali pod led.  Proto se přemýšlelo, jak z hokeje udělat spravedlivý sport, který nemůže ovlivnit počasí.

Zajímavostí je, že první umělé kluziště bylo vybudováno ve Velké Británii. Lídři v průmyslové revoluci si to mohli dovolit a díky tomu, se Velká Britanie stala i hokejovou velmocí. Ještě teď je Velká Británie například před Slovenskem, co se týče úspěchů. První umělé kluziště na území Česka bylo vybudováno v Československu, v roce 1931 a to v Praze, na Štvanici.

Počátky ledního hokeje, kdy se ještě hrálo bez chráničů a na venkovním hřišti

Obr. Rybník byl dlouhou dobu jediným možným hřištěm pro hokej

Zdroj:hokejzr.cz

Ještě v devadesátých letech minulého století bylo velmi problematické udržet ledovou plochu v provozu od dubna do září. Sluneční paprsky totiž neklimatizované budovy často přehřívaly do velmi vysokých teplot a led tál. Pořádání šampionátů bylo tedy velmi problematické.

Dnes již špičkové multifunkční haly bez problémů dokážou připravit kvalitní led i v horkých letních dnech, ačkoliv je pravda, že někteří organizátoři mají stále problémy. Hokej se díky technologii rozšířil i do oblastí, kde neexistuje zima. Mezi takové státy patří například Mexiko, Austrálie nebo Izrael.

Autor: TD

Zdroj: Kronika hokeje

 

frame-scrollup