Fotbalový zápas 1940

Fotbalový zápas 1940
28.05.2016
Dnes se podíváme na jeden fotbalový zápas, který se sice odehrál, avšak nikdo jej pořádně neviděl. Proč však rozhodčí vůbec zahájili hru? Za vše mohla válka.

V roce 1940, rok po začátku II. světové války, rozhodčí pískl na píšťalku a zahájil jeden z nejvíce bizarních zápasů v historii fotbalu. Zápas se odehrál ve Skotsku, pro které je poměrně typická hustá mlha. Právě drobné zkondenzované kapičky zabránily viditelnosti na hřišti.

Komplikace v podobě mlhy by v dnešní době zápas zastavila či by vůbec nedovolila jej začít. Mlha se objevila těsně před utkáním a byla tak hustá, že viditelnost byla snížena pod 6 metrů. V době války však bylo klíčové zápas odehrát. Ale proč?

Fotbal se v mlze hraje velmi špatně, ještě horší to má brankář
Zdroj: jenprofobtal.cz

Ve válečném období hrála důležitou roli strategie. Proto britské ministerstvo války rozhodlo, že zápas musí proběhnout. Pokud by se totiž německé jednotky dozvěděly o husté mlze, mohly by zahájit skrytý útok. Protiletecká obrana Británie, by v husté mlze nemusela německé bombardéry vůbec zachytit. Nacisté by tak získali velkou výhodu. Dalším důvodem byla i skutečnost, že tradiční zápas mezi Hibernians a Hearts mohly poslouchat, díky rádiovému vysílání BBC, i zahraniční jednotky vojáků, jenž zápas bouřlivě očekávaly.  

Přímo na tribuně „přihlíželo“ zápasu asi 14 000 diváků. Avšak ani samotný komentátor Bob Kingsley, přezdívaný Rex, nic z toho co se dělo na hřišti neviděl. Začalo tak 90 minut jeho improvizace. Barvité komentování každé přihrávky a emocionální oslavy gólů se staly legendou. Aby vůbec komentátor věděl jaký je na hřišti stav, musel povolat několik běžců, kteří se na tribunu vraceli alespoň s nějakými informacemi o hře. Samotný Kingsley později přiznal, že z prvního poločasu zahlédl pouze 2 siluety hráčů. Samozřejmě i fanoušci byli zmatení. Góly se oslavovaly se zpožděním, a dokonce ještě po skončení zápasu mnozí z nich dále seděli a „sledovali“ zápas. Podobně jako moderátor komentující těžký souboj ještě poté, co hráči byli již v kabině.

Fotbalové hřiště na okraji malého městečka
Obr.: Místo historického fotbalového utkání
Zdroj: wikimedia.com

Samotní hráči si zápas také příliš neužili. Kvůli mlze se nakonec jeden z nich ztratil, další dva stále čekali na trávníku na přihrávku i po odpískání konce. Hearts nakonec téměř poslepu vyhráli 6:5. Slavný zápas se stal předlohou divadelní hry, jejíž záznam se pravidelně dodnes vysílá na Nový rok.

Autor: SG

frame-scrollup