„Dark day“ v Nové Anglii

„Dark day“ v Nové Anglii
21.05.2016
Před pár dny tomu bylo přesně 236 let, co v Nové Anglii 19. květen označili za tzv. Dark day (Temný den). O co přesně šlo, to Vám popíšeme v našem dnešním článku.

Termínem Dark day, česky označovaným jako Temný den nebo taktéž Zatmění slunce 1780, je myšlena událost z 19. května 1780, kdy obyvatelé Nové Anglii zažili něco opravdu neobvyklého. Nová Anglie zahrnuje území na severovýchodě USA a plynule přechází až do Kanady. Celkově je pod tuto oblast zahrnováno 6 amerických států, které vznikaly jako první při postupné kolonizaci Severní Ameriky Evropany.

Zatmění slunce a schovávání krav za svitu luceren
Obr.: Temný den zachycený na obraze z roku 1876
Zdroj: geneabloggers.com

Ačkoliv česky označujeme toto mimořádné zahalení Nové Anglie do temnoty jako Zatmění slunce 1780, tento název je velmi zavádějící, jelikož tma vůbec nebyla způsobena zatměním Slunce (zakrytím slunečního kotouče Měsícem).   

Jako téměř, ne-li naprosto ojedinělý, nejtajuplnější a až dosud neobjasněný úkaz svého druhu, … “

 zůstává temný den 19. května 1780 – nejzáhadnější zatmění celé viditelné oblohy a ovzduší v Nové Anglii.

- kniha "Naše první století"    

Temnota přes oblast Harvardu postupně přicházela od jihozápadu mezi desátou až jedenáctou hodinou dopolední a trvala až do poloviny příští noci. Různé lokality v Nové Anglii zaznamenaly různou intenzitu tmy i délku jejího trvání. Abyste si mohli představit jak „dark day“ vypadal, uvedeme si několik dalších výpovědí svědků. Odpoledne nebylo možno venku číst noviny; list bílého papíru na vzdálenost pár centimetrů byl viditelný stejně jako černý samet; přes den bylo nutné svítit svíčkami; utichli ptáci a třeba slepice se vrátily do svých kurníků. Samozřejmě v roce 1780 bylo velmi těžké si tuto situaci vysvětlit. A proto byla tma přisuzována i příchodu soudného dne. Strach z konce světa byl umocňován i krvavě rudým Měsícem, který byl zrovna v úplňku.

Krvavý východ slunce, kouř umí se zbarvením slunce dělat divy
Obr.: Rudý měsíc 1780
Zdroj: acreholro.cf

Jelikož nám v roce 1780 svět nezanikl, můžeme příčinu Temného dne objasnit díky vědeckým poznatkům. Vysvětlení se naskytlo v roce 2008, kdy byly analyzovány letokruhy starého dřeva z postižené lokality. Pomocí rozborům došli vědci k závěru, že v roce 1780 vypukl v Nové Anglii rozsáhlý požár. Hustá oblaka černého dýmu stoupala do atmosféry, kde popel dokázal zabránit průchodu slunečního svitu k povrchu země. Místním tak nastala děsivá temnota již v dopoledních a odpoledních hodinách.

Hasiči bojují s obrovskými lesními požáry
Zdroj: radass.com

Autor: SG

frame-scrollup