Změna klimatu ohrožuje ikonické turistické lokality od Velikonočních ostrovů po Stonehenge

Změna klimatu ohrožuje ikonické turistické lokality od Velikonočních ostrovů po Stonehenge
06.06.2016
Vědci a experti z OSN vidí velkou hrozbu pro památky světového dědictví v extrémním počasí. Ikonické turistické lokality, jako jsou například polynéské Velikonoční ostrovy nebo britský Stonehenge, nyní musí čelit změnám klimatu.

Mnohé rozvojové země, kam můžeme zařadit Nepál s nejvyšší horou světa – Mount Everestem nebo Ugandu, kde žijí unikátní horské gorily, spoléhají na příjmy z cestovního ruchu. Turistický ruch kromě samotné obživy místních, přináší i finance pro opravu a udržení zdravého stavu historických památek či přírodního dědictví. Pokud budou atributy, které turisty přitahují, poškozeny v důsledky změny klimatu, může to být velká ekonomická rána pro řadu zemí světa. Právě cestovní ruch je jedno z nejvíce se rozvíjejících odvětví, které generuje 9 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Navíc je to i sektor, který zaměstnává podstatnou část obyvatelstva.

Benátky pod vodou, co bude až voda vystoupí výše
Obr.: Černá předpověď pro Benátky
Zdroj: thelifeforecaster.blogspot.com

Nyní se podíváme na výběr světových přírodních i kulturních památek, které jsou nejvíce v ohrožení. Zpráva OSN analyzovala 31 položek seznamu světového dědictví UNESCO v 29 zemích. Nepříznivá situace byla zjištěna například kolumbijském přístavním městě Cartagena, vietnamské město Hoi An či na Galapágách, kdy tyto oblasti můžou pod vlivem povětrnostních jevů (především zvyšující se teploty mající vliv na rostoucí hladinou moře a dlouhodobé sucho). Některé slavné sochy na Velikonočních ostrovech tak můžou být zničeny kvůli neustálé erozi pobřeží, kdy se postupně zmenšuje plocha ostrova. Ve velkém ohrožení jsou i pobřežní Benátky, které při současných scénářích budou postupně zaplavovány stále stoupající hladinou moře. Těchto příkladů bychom nalezli na zemi více (např. opera v Sydney, Tichomořské ostrovy aj.).

Velikonoční ostrovy, kamenné sochy
Obr.: Sochy na Velikonočním ostrově
Zdroj: © REUTERS / Carlos Barria / Files

Zachování přírodního světového dědictví UNESCO je důležité z mnohých pohledů. Lesy a pobřežní stanoviště jsou významným úložištěm uhlíku a také chrání před bouří a můžou i zadržovat záplavy. Aby byly památky zachovány, je nezbytné dodržet smluvený globální růst průměrné teploty pod 2 °C, jak bylo dohodnuto na světové konferenci v Paříži loňský prosinec.

Autor: SG

frame-scrollup