Živelné pohromy drancující aktuálně jih a jihovýchod Asie

Živelné pohromy drancující aktuálně jih a jihovýchod Asie
28.07.2016
I když u nás byly poslední dny štědré na úhrny srážek, stále se nemůžou ani zdaleka rovnat období monzunových srážek v jižní a jihovýchodní Asii, které je nyní v plném proudu. Silné deště nyní ohrožují životy více jak 1 milionu lidí.

V Nepálu nyní v důsledku silných monzunových dešťů řádí záplavy a nebezpečné sesuvy půdy. Aktuálně si povodně vyžádaly životy už 58 lidí. Nejméně dalších 20 místních je pohřešováno. Celkově bylo postiženo monzuny 14 ze 75 okresů Nepálu. Stovky lidí muselo být evakuováno v důsledků vylévání vody z většiny menších říčních koryt, velké toky se nebezpečně postupně plní. Státní složky společně s dobrovolníky pracují na záchraně lidí pomocí gumových člunů, vrtulníky jsou využívány především k dovozu potravin, jelikož mnoho přístupových komunikací bylo zničeno. Avšak nejsmutnějším faktem je, že mnoho postižených obyvatel, zažilo živelnou pohromu již v loňském roce v podobě ničivého zemětřesení. Tito lidé dosud žili ve stanech a své domovy jsou nuceni opustit znovu.

Záplavy chatrčí v Nepálu
Zdroj: NEPAL ARMY

Nepál však není jedinou zasaženou zemí. V Indii silné deště a záplavy zabily nejméně sedm lidí a více jak 1,2 milionů obyvatel odešlo ze svých podmáčených domů. Nejhorší je situace na severovýchodě státu Assam. Armáda používá k záchraně lidí lodě, díky kterým jsou evakuováni lidé i ze střech budov apod. Některé oblasti byly úplně odtrženy jak od silniční, tak i telefonické komunikace. Řeka Brahmaputra a její přítoky způsobily škody již v 18 okresech. Bohužel kromě obydlených oblastí, byla zasažena i obrovská plocha národního parku Kaziranga, jenž je domovem vzácného jednorohého nosorožce. V Assamu se povodně vyskytují poměrně pravidelně především během června až do září, kdy končí monzunového období.

Přívalové deště a proudy bahna v Indii
Zdroj: athavaneng.com

Autor: SG

frame-scrollup