Zimní potenciál měsíce dubna
Ochlazení, které letos přichází do střední Evropy je opravdu citelné, ale zdaleka ještě nevyužilo potenciál, který v dubnu může mít. Dubnové počasí dokáže nabídnout opravdu kompletní meteorologické menu. Letní dny, silné bouřky, mrazy a dokonce i sněhové vánice.
Tak například pokud se podíváme na statistiku poslední zaznamenané sněhové pokrývky na vybraných klimatických stanicích, tak zjistím, že tyto extrémní termíny jsou stále před námi.
V Praze – Karlově se poslední sněhová pokrývka vyskytla 23. 4. 1980. V Brně to bylo v roce 1997 a konkrétně 16.4. V Mošnově bylo nejpozdější datum se sněhovou pokrývkou zaznamenáno 28.4. 1981 a v Liberci to dokonce bylo až v květnu, 2. 5. 1982.
Je tedy zřejmé, že sníh může české nížiny navštívit i v pozdních dubnových měsících. V roce 2003 se sice nejednalo o tak pozdní termíny se sněhovou pokrývkou, ale tehdejší vpád přinesl do všech poloh výraznější sněžení a místy se dokonce tvořily sněhové jazyky.
Obr. Vpád velmi ledového vzduchu ze severu překvapil celou Evropu
Zdroj: wetterzentrale.de
Sněžení v nížinách se může objevit přes den nejčastěji v přeháňkách, ale aby se vytvořila sněhová pokrývka ve druhé půlce dubna, jsou zapotřebí silné srážky nejlépe před východem Slunce. Tyto pozdní sněhové jarní spady sněhu jsou velmi nebezpečné pro automobilovou dopravu, protože řidiči už sníh nečekají, mají přezuté pneumatiky a silničáři už většinou mají zimní techniku odstavenou.
Zároveň však mohou teploty na konci dubna dosahovat ojediněle i přes 30 °C. Žádný jiný měsíc se nemůže pochlubit tak širokým teplotním rozmezím, jako právě duben. Duben 2017 pravděpodobně s extrémními projevy počasí šetřit nebude, ale zda bude tak studený, jako jsme si popsali v dnešním článku, na to si musíme počkat.
Autor: TD