Zima si v Evropě už vyžádala životy nejméně 61 lidí

Zima si v Evropě už vyžádala životy nejméně 61 lidí
12.01.2017
Mráz zastavil lodní dopravu na Dunaji, Řecko bojuje se sněhem a smog dusí obyvatele Polska. Chladné počasí připravilo o život již 61 lidí, z nichž jedna třetina pocházela právě z Polska.

Oficiálně byla uzavřena plavba na druhé nejdelší vodní trase v Evropě. V úterý zastavila rumunská policie úsek na Dunaji dlouhý asi 900 km, ke stejnému kroku přistoupilo i Chorvatsko a Srbsko. V Srbsku byla zakázána přeprava i po řece Sávě. Na následky mrazu zemřeli v této zemi již dva lidé. Úřady hovoří o smrti 88letého muže a jeho 64letého syna, kteří nepřežili teploty hluboko bod bodem mrazu ve vesnici Duga Poljana. Další 3 oběti byly nalezeny v Makedonii, kde teploty vzduchu klesly na -20 °C. Obětmi jsou starší lidé a jeden muž bez domova. Právě bezdomovci jsou v těchto dnech nejvíce ohroženou skupinou a mnohé státy se pokoušejí navýšit kapacity ubytovacích zařízení, využívají se například tělocvičny škol. V Albánii se objevil sníh na jihu oblasti ve městě Saranda poprvé po 32 letech. Albánie ohlásila nyní pátou oběť.  

Zamrzlý rybářský člun u Bělehradu díky tuhým mrazům
Obr.: Loď uvízla v zamrzlé Dunaji v Bělehradě (Srbsko) 
Zdroj: Andrej Cukic / EPA

Řecko je nyní kritizováno ve spojitosti s uprchlickou krizí, kde z ostrova Lesbos muselo být přesunuto asi 250 uprchlíků, kteří zde trávili zimu ve stanech, do hotelových pokojů. Na nevyhovující podmínky uprchlíků upozorňuje v posledních dnech mnoho organizací. Sníh ochromil leteckou dopravu ve druhém největším řeckém městě Thessaloniki. Sněhem byly zasypány i starověké Akropolis v Athénách. V Istanbulu jeden člověk zahynul a více jak dalších 10 lidí bylo zraněno následkem zhroucení přístřešku pod tíhou sněhu, stalo se tak na pohřební mši.  

Záchranáři v Turecku po přívalech sněhu
Obr.: Turečtí záchranáři a zdravotníci pracují na vyproštění lidí uvězněných pod střechou přístřešku, který se se zhroutil během pohřebního obřadu na nádvoří mešity v Istanbulu.
Zdroj: Stringer / Reuters

Nejvíce obětí doposud hlásí Polsko, kde již 20 lidí zemřelo od začátku minulého týden. Alarmující je i aktuální znečištění ovzduší, kdy se místní dusí v nebezpečném smogu. Úřady dokonce kvůli toxickému vzduchu uzavřely na několik dní školky. Ve Varšavě řeší smogovou situaci hromadnou dopravou, která je nyní pro všechny zdarma. Kritické hodnoty koncentrací imisí byly překročeny ve městech Rybnik, Čenstochová nebo Katovice.

Ráno ve Varšavě
Obr.: Polské úřady nabídly bezplatnou veřejnou dopravu kvůli silnému smogu ve Varšavě
Zdroj: Jacek Turczyk / EPA

Autor: SG

frame-scrollup