Východní Indie bojuje proti povodním

Východní Indie bojuje proti povodním
29.08.2016
Úřady v Indii jsou v nejvyšší pohotovosti. Ohromně silné povodně zasáhly celou východní část země. I přes veškerou snahu je stále obyvatelstvo v ohrožení a každý den se prodlužuje seznam pohřešovaných či zabitých.

Těžké monzunové deště, které se v tuto dobu pravidelně objevují v jihovýchodní Asii, si nyní vybírají svou daň na východě Indie. Monzuny přicházejí v důsledku velkého rozdílu tlaků mezi pevninou a oceánem. Zatímco nad pevninou panuje tlaková výše, oceán je v náručí tlakové níže. Jelikož zde existuje tendence tlak mezi těmito povrchy vyrovnat, vzniká zde vítr, jenž vane z vodní plochy na zemský povrch. Tento vítr z oceánu je však velmi nasycen vlhkostí, která se nad pevninou sráží, a vypadávají srážky. Extrémní nasycení vede i k neobyčejně silným dešťům.  

Deště v Indii nepoleví ani v příštích dnech
Zdroj:  © REUTERS/Jitendra Prakash

Úřady ve východní Indii se nyní pokoušejí evakuovat více než 100 000 lidí, jenž uvízli v mnohých vesnicích po povodních, které postupně zesílily. Někteří odmítali opustit své domy a nyní jsou ve velkém ohrožení. Aktuálně záplavy připravily o život více než 300 lidí a stovky tisíce obyvatel bylo nuceno své domovy opustit. Vylití řeky Gangy a jejích přítoků donutilo přesunout 200 000 osob do záchranných táborů Madhjapradéš, Bihár, Uttar Pradesh, Rajasthan a Uttarakhand. Povodně zasáhly tisíce vesnic, zničily domy, silnice, elektrické a telefonní linky či úrodu. Celkově již bylo postihnuto negativním vlivem dešťů miliony lidí napříč 5 indických států.

Rozsáhlé záplavy v Indii vyhnaly z domovů tisíce lidí
Zdroj:  © REUTERS/Jitendra Prakash

V indickém státě Bihár byla situace označena za nejhorší ze všech regionů. Právě zde velká masa vesničanů odmítla prvotní evakuaci, především ze strachu z rabování jejich majetku. Voda však neustále stoupá a evakuace osob je více a více akutní. Bohužel situaci ani nepřispívá fakt, že monzuny drancují Indii již od června. Dosud bylo zasaženo povodní jen z Biháru 5 miliónů osob a zemřelo nejméně 127 lidí, většinou utonutím. V Allahabadu narušily povodně život 2,3 miliónu lidí a počet obětí dosáhl 28. Sousední stát Uttar Pradesh hlásí nejméně 53 mrtvých a na 1,8 miliónů lidí ohrožených.

Záplavy v Indii přinesly mnoho lidskcýh obětí
Zdroj:  © REUTERS/Jitendra Prakash

Indie obvykle zažívá monzunové srážky od června do září. Deště jsou důležitým pilířem indického zemědělství, které tvoří vysokých 18 % HDP celé země. V zemědělství pracuje i téměř polovina obyvatel státu (z celkových 1,3 miliardy). Na druhou stranu způsobují povodně sesuvy půdy a záplavy, které devastují plodiny, ničí obydlí a vystavují lidi nemocem. 

Autor: SG

frame-scrollup