Východní Austrálii zasáhla silná bouře

Východní Austrálii zasáhla silná bouře
28.03.2017
Evakuace, která v rámci hurikánu proběhla, se stala nejmasivnější od roku 1973, kdy zde řádil cyklon Tracy, který zasáhl především město Darwin.

V Austrálii před pár dny začal podzim a po velmi teplém létu je v okolních mořích a oceánech nahromaděno spoustu energie, kterou využila cyklóna Debbie. Tato cyklóna je v některých médiích nesprávně nazývána hurikánem, což je ale nesmysl. Proč? Hurikány se totiž vyskytují pouze v určité oblasti. Hurikán se používá pro tropické cyklóny v Atlantiku, zejména v Karibském moři, v severním Pacifiku (na východ od datové hranice) a v jižním Pacifiku (na východ od 160 stupně zeměpisné délky). Je to místní název pro tropické bouře, které se vyskytují v tomto oceánu. Nikde jinde se tropickým bouřím nemůže takto říkat.

Snímek zachycující bouři u pobřeží Austrálie

Obr. 1 Cyklona těsně před vstupem na pobřeží

Zdroj: amz.com

Debbie bychom tedy oficiálně měli říkat poněkud komicky willy-willy. Je to však jen hraní si s názvy a daleko důležitější je intenzita této tropické bouře, která je na čtvrté kategorii z pěti. Nárazy větru dosahují na pobřeží přes 260 km/h, tedy kolem 72 m/s. Konkrétně se cyklóna nachází na východním pobřeží Austrálie u města Mackay. Dle předpovědi by v této oblasti mělo spadnout v příštích 24 hodinách kolem 120 mm srážek.

Větrná bouře u Mackay

Obr. 2 Debbie vstupuje nad pevninu a nad ní bude postupně slábnout

Zdroj: yr.no

Přes 50 000 domácností je bez proudu, školy a úřady jsou zavřené a mnoho letišť je mimo provoz. Debbie si už vyžádala jednu lidskou oběť a mnoho lidí je zraněno. Je to však jen začátek bouře a i přesto, že se Austrálie na tuto bouři dobře připravila, obětí může být více.

Evakuace, která v rámci bouře proběhla, se stala nejmasivnější od roku 1973, kdy zde řádil cyklon Tracy, který zasáhl především město Darwin.

Podobné jméno Debbie už se jednou do meteorologické historie zapsalo. Bylo to v roce 2000 a tehdy se jednalo o hurikán Debby. Zasáhl především Karibik, ale jeho projevy nebyly nikterak katastrofické.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup