Vlny horka vládnou napříč světem

Vlny horka vládnou napříč světem
16.07.2018
Rekordně vysoké teploty byly zaznamenány v několika regionech naší planety. S extrémními vedry bojují například v Kanadě, Ománu nebo v Rusku.

Minulý měsíc byly v Kalifornii pozorovány výpadky elektrické energie způsobené masivním spotřebou naplno jedoucích klimatizací. Abnormálně teplé počasí nenavštívilo pouze státy USA, ale například i Alžírsko zaznamenalo nejvyšší teplotní maxima v historii měření. Místní meteorologové ohlásili na stanici na Sahaře 51,3 °C. Takto vysoká teplota je nejenom rekordní pro tento stát, ale i pro celý africký kontinent. Podobně nezvykle dlouhé vlny horka trápí Velkou Británii. Na trvající vedro si mohou stěžovat i na Tchaj-wanu, kde nedávno ukázaly teploměry 40,3 °C. I když se slunce dostane pod obzor, teploty vzduchu jsou na hranici snesitelnosti i v Kuvajtě nebo v Ománu. V druhé jmenované zemi dosáhla nejnižší noční teplota 42,6 °C, což by mohlo být dle některých zdrojů nejvyšší denní minimum naměřené na planetě. Sucho a teplo trápí také Rusko, kde nyní bojují s rozsáhlými požáry, které už spolykaly 80 000 hektarů lesa v okolí Krasnojarska. V tomto regionu jsou teploty až 7 °C nad normálem. V západní části Sibiře dokonce 5 dní zaznamenávaly teploty nad 30 °C a v oblasti tak dochází k rapidnímu tání permafrostu (trvale zmrzlé půdy). Meteorologové se obávají, že tající permafrost uvolní do ovzduší doposud ukryté disharmonující sloučeniny jako je metan nebo oxid uhličitý. Teplo je také v Kanadě, kde na následky horké vlny v kombinaci s vysokou vzdušnou vlhkostí zemřelo už 54 lidí.


Zdroj: BBC

Dle světové meteorologické organizace (WMO) jsou vzrůstající teploty vzduchu v rozporu s celosvětovým cyklickým klimatickým jevem známým jako La Niña, jenž je obvykle spojován s chladnějším počasím. Prvních šest měsíců fenoménu La Niña bylo rekordně teplých. Abnormálně teplé byly již také roky 2016 a 2017, kterým vévodil bratříček La Niñy – El Niño, který je vědeckou komunitou považován za jeden z hlavních faktorů nezvykle teplého záznamu. Letošní rok je na severní hemisféře teplejší oproti průměru především díky setrvávajícímu vysokému tlaku, který ovlivňuje počasí v celé Euroasii. Tento jev, kdy pole tlaku ovlivňuje povětrnostní situaci v takto rozsáhlém územím, je poměrně nezvyklý.


Zdroj: Global News

frame-scrollup