Víte, jak se lidé připravují na hurikány?

Víte, jak se lidé připravují na hurikány?
31.08.2016
Ač se u nás naštěstí jen tak hurikánu nedočkáme, možná jste se již někdy zamýšleli, jak lidé v ohrožených oblastech bojují s tímto extrémním projevem počasí. V dnešním článku si popíšeme 6 základních pravidel, které mohou obětem hurikánu pomoci.

Asi nejzákladnějším pravidlem, jak se následkům hurikánu vyhnout, je utéct před ním. Evakuace je běžným postupem, kdy základem je zavčasu přesunout obyvatelstvo do bezpečí než by potencionální tropická bouře narostla. Důležité také je evakuační trasy nacvičit při příznivém počasí a již dopředu mít sestaven přesný plán, se kterým bude obyvatelstvo včas seznámeno. Lidé by neměli zapomínat ani na své domácí mazlíčky, pro které vznikají v mnohých oblastech speciální dočasné azyly.

Oko hurikánu severně od Kuby
Obr.: Hurikán Joaquin v Atlantiku
Zdroj: NOAA

Místní, jenž žijí v potencionálně ohrožených oblastech, by měli také míti k dispozici větší množství trvanlivých potravin a věcí osobní hygieny, které bezprostředně po příchodu hurikánu není možné okamžitě zajistit. Nezapomínat by se nemělo ani na dostatek dek a přikrývek. USA svým občanům doporučuje vlastnit lékárničku, rádio fungující na baterie, baterku nebo místní mapy. Tyto předměty je pak vhodné umístit do nepromokavých materiálů.

Lidé by neměli zapomínat si svůj majetek pojistit. Kromě nemovitostí se chrání proti vzniklým škodám i automobily.

Těm, jenž žijí v lokalitách ohrožených tropickými bouřemi, je taktéž doporučováno si své osobní dokumenty uschovat na jednom místě. Písemné materiály musí být chráněny proti poškození vodou, protože po příchodu hurikánu budete například museti dokázat, že se skutečně jedná o vaši nemovitost. Včasné kopírování a shromažďování důležitých dokumentů velmi usnadňuje zvládnout nastalou situaci.

Satelitní snímek hurikánu u pobřeží Floridy
Obr.: Hurikán Sandy z 28. 10. 2012
Zdroj: NOAA

I samotná podoba obydlí může být klíčová. Revize domů, opravy a přestavby mohou v budoucnu pomoci celou budovu zachránit před zničením. Důraz se klade pak především na zabezpečení oken a dveří. Nezbytné je i odstranit všechny volné předměty z dvorků a zahrad, které může silné vítr odnést a vzniká škoda nejen na věci samotné, ale poničeno může býti i okolí.

V neposlední řadě je výhodné si zálohovat elektrickou energii např. v podobě baterií, či využít alternativní akumulátory. Často se využívá i naftových generátorů apod.

Autor: SG

frame-scrollup