Větrná bouře Herwart

Větrná bouře Herwart
30.10.2017
Vítr si v ČR bohužel vyžádal tři oběti, kteří se v době velmi silného větru pohybovali venku a spadl na ně strom.

Střední Evropa má za sebou extrémně silný vítr. Větrná bouře byla spojena s tlakovou níží Herwart a patřila mezi nejsilnější, co ve střední Evropě letos bylo, pokud tedy nepočítáme lokální škody, které byly napáchány v rámci bouřek v srpnu.

Vítr začal zesilovat již ze soboty na neděli, to se již přibližovala hluboká tlaková níže ze severu. Tato tlaková níže postupovala do oblasti s vyšším tlakem, takže se vytvářel nad střední Evropou výrazný tlakový gradient. To hlavní však přišlo spolu se studenou frontou, která byla z meteorologického hlediska ukázková. Na radaru je patrný výrazný pás této studené fronty.

Radarový snímek říjen 2017

Obr. 1 Studená fronta na radaru

Zdroj: chmi.cz

Hodně však záleželo, kde jste se nacházeli, protože v rámci České republiky bylo hodně míst, která byla v závětří a silný vítr se tam tolik neprojevil. I tak to však stačilo na to, aby na většině území byly škody velké. Energetici hlásili obrovské škody na vysokém napětí a v jednu chvíli bylo bez elektrického proudu zhruba půl milionů lidí, což je zhruba 5% obyvatel České republiky. Vlaky nabíraly mnoha hodinové zpoždění, některé cesty byly uzavřeny, stromy padaly na zaparkované vozy a místy silný vítr strhl střechy. V Mostě byl dokonce vítr tak silný, že spadl dřevěný kostel.

Vítr si v ČR bohužel vyžádal tři životy, tito lidé se v době velmi silného větru pohybovali venku a spadl na ně strom.

Situace to byla opravdu mimořádná, což můžete posoudit podle následující tabulky. Když pomineme horské polohy, tak velmi extrémní náraz větru byl naměřen v Ústí nad Labem, kde stanice naměřila neuvěřitelných 37 m/s, což je zhruba 133 km/h. Velmi impozantní je i údaj z Prahy – Karlova, kde bylo naměřeno 33 m/s. I tak však tato vichřice nemá na tlakovou níži Kyrill, při které bylo právě v Praze – Karlově naměřeno 45 m/s.

Maximální nárazy větru v České republice

Obr. 2 Stanice s největším naměřeným nárazem větru v České republice a v okolí

Zdroj: chmi, bourky.com

Dnes se ve velmi studeném polárním vzduchu tvoří přeháňky, které jsou na severovýchodě i v nížinách smíšené a večer se zde pravděpodobně bude jednat o přeháňky sněhové.

Autor: TD

frame-scrollup