Vánoční oslavy na Filipínách ohrozil tajfun

Vánoční oslavy na Filipínách ohrozil tajfun
29.12.2016
Nejméně 6 mrtvých má na svědomí silný tajfun, který do pondělí řádil na severu Filipín. Místní mu dali jméno Nina. Bohužel tropická bouře vyhnala 380 000 lidí ze svých domovů. Vánoční oslavy tak v této zemi s dominantní křesťanskou vírou mají v letošním roce smutnou atmosféru.

Na Filipínách jsou vánoční svátky vůbec nejdelší na celém světě, začínají již v září, kdy se v ulicích objevuje první výzdoba, slavnosti pak končí až na Tři krále. Nyní však mnoho lidí tráví Vánoce v nouzových přístřešcích a někteří oplakávají ztrátu svých blízkých. Lidé umírali především následkem utopení, či pod spadlými stromy nebo zhroucením budov. Došlo také ke zničení vojenského tábora u Catanduanes, kde byly někteří vojáci těžce zraněny. V pěti provinciích je omezený přísun energie z důvodu stržení mnohých drátů elektrického vedení. Asi 12 000 turistů pak nemohlo být odbaveno následkem zrušení více než 300 letů.

Předpokládaná traha tajfunu Nina
Obr.: Cesta tajfunu z východu na západ severem Filipín
Zdroj: Philippine Atmospheric Geophysical and Astromical Services Administartion

Tajfun dosáhl rychlost 120 kilometrů za hodinu, v nárazech pak dokonce překonal hodnotu 180 km/h. Silný vichr ohrožoval i námořní dopravu. Nákladní loď s dvěma tucty členů posádky se pomocí vysílaček dožadovali pomoci, loď nakonec najela na mělčinu a částečně se převrhla u města Mabini.

Naštěstí letošní tajfun nedosáhl síly bouře Haiyan z roku 2014, kdy zemřelo asi 7 300 lidí a vysídlení postihlo až 5 milionů obyvatel. Nicméně úřady tvrdí, že vysoké číslo obětí bylo způsobeno i neopatrností lidí, kteří neposlechli výzvy k evakuaci. Mnoho lidí odmítlo opustit své domy, což se jim stalo nakonec osudným.

Pohroma po větrné smršti, vítr bral i domy
Obr.: Tajfun Haiyan, 2014
Zdroj: Slate

Filipíny zasáhne ročně asi 20 tajfunů a menších bouří. Za posledních 65 let sedm tajfunů udeřilo v oblasti přímo na Štědrý den.

Autor: SG

frame-scrollup