V Kalifornii hrozí obří přehrada

V Kalifornii hrozí obří přehrada
13.02.2017
V místě už probíhá masivní evakuace, ale technici mají podle všeho zatím vše pod kontrolou.

Jak již jste se dnes ráno jistě dozvěděli z některých médií, tak v Kalifornii hrozí protržení největší americké přehrady. Situace je v tuto chvíli stabilizována, ale stále hrozí, že dojde k nejhoršímu.  Za vše může díra uprostřed přehrady, která se zvětšovala a hrozilo, že čím větší průtok bude, tak tím se bude zvyšovat tlak na poškozený materiál.

Situace byla zhoršována díky silným dešťům, které se v horách v posledních dnech vyskytovaly. Někde napršelo či nasněžilo i přes 1200 mm srážek za dva měsíce. To je roční průměr srážek v Krkonoších.  Situace se pravděpodobně bude muset dále stabilizovat uměle a to například navezením suti a kamenů pomocí vrtulníků či vodu dostat z přehrady z nouzových přepadů nebo z okolních únikových zón.

Předpověď počasí není moc příznivá. Za reprezentativní místo jsme zvolili město Redding, které se nachází v oblasti, kde se přehrada nachází. Není to žádné návětrné místo a i přesto se zde čeká vydatný déšť. Model ECM čeká, že v tomto městě spadne během tří dnů 80 až 100 mm srážek.

Předpověď počasí pro následující dny podle předpovědního modelu yr.no

Obr. 1 Předpověď počasí pro Redding (Kalifornia)

Zdroj:yr.no

Další faktor, který může situaci v tamní oblasti zhoršit je velké množství sněhu. Stejně jako u nás, tak i v USA se pomalu blíží jaro a i ve vysokých polohách se budou teploty dostávat postupně nad nulu. Trvalý déšť, který může být místy doprovázen i bouřkovou činností bude pomáhat rychlému odtávání sněhové pokrývky. Ta se od nadmořské výšky cca 1600 m n. m. pohybuje i kolem 150 cm.

V místě už probíhá masivní evakuace, ale technici mají podle všeho zatím vše pod kontrolou. Rozsáhlá analýza poškození přehrady dává technikům šanci situaci vyřešit dřív, než bude pozdě. Na přiloženém obrázku můžete vidět, že z přehrady odtéká obrovská masa vody.

Přepad přehrady při vydatných deštích

Obr. 2 Přehrada vypouští obrovské množství vody

Zdroj: reuters.com

Autor: TD

frame-scrollup