V Číně se začínají orientovat na využití větrné energie

V Číně se začínají orientovat na využití větrné energie
29.06.2016
Čína plánuje zvýšit využití větrných zdrojů na výrobu elektřiny, kdy z aktuálních 3 % by do roku 2030 mělo až 25 % energie pocházet právě z větrných turbín.

Pouhá 3 % elektrické energie v Číně jsou vyrobena díky větrným elektrárnám. Nyní je asijská velmoc silně závislá na neobnovitelných zdrojích, především pak na uhlí. Tyto zásoby je však velmi jednoduché časem vyčerpat. Navíc tento způsob produkování energie velmi zvyšuje ekologickou zátěž země. I z tohoto důvodu jsou čínské metropole jedny z nejšpinavějších měst na světě. Situace by se však mohla obrátit, jelikož v Číně začíná přímo boom výstavby větrných elektráren, vznikají dokonce i celé větrné farmy. Cílem je do 15 let zvýšit zisky z větrné energie na 26 %, dle studie otisklé v časopise Nature Energy.

Studie použila počítačové modely, které simulují rozvodnou síť v zemi dle různých scénářů. Místní úřady tvrdí, že Čínu čeká dlouhá cesta do trvale udržitelného cíle globální energetické situace. K výhledovému stavu se země zavázala na kongresu v Paříži. Aktuálně je Čína největším světovým producentem oxidu uhličitého a dokonce i největším spotřebitelem uhlí pro výrobu elektrické energie. Výstavba větrných farem by tak, alespoň z části, mohla přispět ke snížení množství uniklých skleníkových plynů.

Větrné elektrárny na vrcholcích hor

Obr.: Větrné farmy v Tangshanpengu (Čína)
Zdroj: Land Rover Our Planet

Světové zájmy udržet globální oteplování naší planety na 2 °C by bylo nemožné bez snížení emisí v Číně. Díky rekordní výstavbě větrných turbín v loňském roku, se stala země druhým nevětším světovým producentem větrné energie, kdy vyváří 185,1 milionů megawatthodiny energie (na přední příčce figuruje USA). Dle některých výpočtů, by Čína mohla vyrobit až 26 miliónů gigawatthodin, což například překonává 26krát roční spotřebu elektrické energie v Indii.  

Ale i „čistá“ větrná energie přináší komplikace. Výstavba probíhá převážně v odlehlých a velmi větrných oblastech, které však ne vždy nejsou nejblíže rozvodným stanicím či velkým městům, proto bude muset vznikat i řada nového vedení. I přesto všichni věří, že se toto úsilí vyplatí a Čína bude moci opět čistěji dýchat.

Autor: SG

 

frame-scrollup