V Austrálii „pršeli“ žraloci z nebe

V Austrálii „pršeli“ žraloci z nebe
04.04.2017
U nás padají z nebe trakaře, v Austrálii si musíte dávat pozor na žraloky. A to doslova. Před čtyřmi dny se povedlo tropické bouři Debbie něco skutečně výjimečného.

V australském státě Queensland se museli minulý týden vypořádat s tropickým cyklónem Debbie. A i když jsou škody na majetku opravdu vysoké, nikdo nebyl nijak vážněji zraněn a nejsou ani hlášeny oběti na životech. Pokud pomineme 1,5 metrů dlouhého žraloka, který byl nalezen mrtvý poblíž zaplaveného území. Žralok byl nalezen v jedné z mnoha kaluží u města Ayr, severně od lokality zasažené rozsáhlými sesuvy. Queenslandské pohotovostní složky sdíleli fotografii chudáka žraloka na sociálních sítí především, aby varovali místní před vstupováním do aktuálně zaplavených či výrazně podmáčených oblastí. V mnohých však snímek vyvolal vzpomínky na 4 roky starý film „Sharknado“ (volně přeloženo žraločí tornádo), kde zuřivé žraloky přináší na pevninu mohutný vodní vír.  

Žralok obalený bahnem
Obr.: Mrtvý žralok uvízl v jedné z kaluží u města Ayr
Zdroj: Queensland Fire and Emergency Services Twitter

Je však vůbec možné, aby žraloky unášelo na pevninu obyčejné tornádo či tropická bouře? Dle historických záznamů se běžně v tornádu ocitla mnohá domácí či hospodářská zvířata, ale nikoliv nejznámější paryba naší planety. Na druhou stranu záznam z roku 1877 je představě „žralokonáda“ poměrně blízko. Ve vodní smršti se totiž ocitli malí aligátoři z farmy v Jižní Karolíně. Avšak jejich délka okolo 20 cm by asi nikoho moc nevyděsila.

Austrálie nadále bojuje s následky cyklónu, kdy nejhůře byla postižena právě oblast Queensladu, kde spadlo více jak 320 mm srážek a asi 50 000 rodin zůstalo bez elektrického proudu. Zavřeno bylo asi 400 škol.

Oko tlakové níže Debbie
Obr.: Radarový snímek oka cyklónu Debbie
Zdroj: USA Today

Autor: SG

frame-scrollup