V Atlantiku se rodí další tropická bouře, už patnáctá

V Atlantiku se rodí další tropická bouře, už patnáctá
10.10.2017
Dva dny poté co se Atlantickým oceánem prohnal hurikán Nate, který přinesl další ránu pro okolí Golfského zálivu, se rodí další bouře. Ophelia je zatím asi 1400 km vzdálená od Azorských ostrovů, prozatím není hrozbou pro pevninu.

Tropická bouře Ophelia zatím nepřináší nebezpečí ani pro majetek nebo člověka. Větry bouře dosahují rychlosti okolo 65 kilometrů v hodině. Dosud se systém hýbe rychlostí 5 km/h severním až severozápadním směrem. Nicméně ačkoliv se teď zdá Ophelia poměrně neškodná, během příštích 48 hodin se očekává její zesílení. Zdali nakonec navštíví pevninu se nedá úplně vyloučit. V tomto případě by v ohrožení byly ostrovy v Karibiku, ale i pevnina USA.

Hurikán Ophelia na své pouti atlantským oceánem
Obr.: Tropická bouře Ophelia
Zdroj: NOAA

Ophelia je již patnáctou pojmenovanou bouří tohoto roku. Prozatím největší škody v Atlantiku napáchaly hurikány Harvey, Irma a Maria. Již starší předpovědi očekávaly abnormálně silnou sezónu, odhadoval se vznik 14 až 19 bouří a hurikánů. Zatím se prognóza plní.

Průměrně vzniká ročně v Atlantiku 12 bouří, hlavní sezóna zahrnuje období od 1. července do 30. listopadu. Z tohoto počtu je obvykle 6 hurikánů, z čehož 3 vykazují vyšší intenzitu. I Ophelie se nejspíše zapíše mezi hurikány. Pravděpodobně se stane desátou bouří v řadě, jež zesílí během tří dnů až na intenzitu hurikánu. Takto jedinečná řada se naposledy udála na konci 19. století. 

Oproti jiným sezónám se letošní energie akumulovaná v cyklónách odhaduje o 254 % větší, než je průměr. Příčinou vysoké aktivity je teplý oceán a slabý vítr, který dává dostatek času pro formování bouře. Navíc pohyb těchto formací se vyhýbá vysokým pohořím na ostrovech v Karibiku, kde by mohlo dojít k oslabení. Obyvatelé okolo Golfského zálivu si ještě nemohou oddechnout. Například stát Florida nejčastěji zasáhnou bouře právě v říjnu. Další vývoj hurikánové sezóny v Atlantiku všichni bedlivě sledují.

Trasa hurikánu Ophelia v atlantském oceánu
Obr.:Vývoj tropické bouře Ophelia
Zdroj: NOLA

Autor: SG

frame-scrollup