V Atlantiku jsou dva hurikány a jedna tropická bouře

V Atlantiku jsou dva hurikány a jedna tropická bouře
12.09.2018
Atlantický oceán v těchto dnech zažívá opravdu bouřlivé počasí.

Atlantický oceán v těchto dnech zažívá opravdu bouřlivé počasí. V tuto chvíli evidujeme v Atlantickém oceánu hned dva hurikány. Florence a Helenu a jednu tropickou bouři Isaac. Isaac míří do Karibiku a pravděpodobně zůstane tropickou bouří, ale je pravděpodobné, že v teplých vodách Karibského moře zesílí na hurikán. Helena bude zajímat nás, protože tento hurikán míří k severu a je velmi pravděpodobně, že ovlivní synoptickou situaci u nás. Zatím to vypadá, že nás příští týden čeká velmi teplé počasí i díky Heleně, protože vysoký tlak se nasune nad východní Evropu.

Obr. 1 Přehled tropických bouří a hurikánů v Atlantickém oceánu

Zdroj: nhc.noaa.gov

Nejvíce se teď mluví o Florenci. To však není nic překvapujícího. V tuto chvíli dosahuje čtvrté kategorie a míří přímo na východní pobřeží USA. Prvním nebezpečím budou velké vlny, které budou zaplavovat nízko položené místa. Dalším nebezpečím bude vítr, která by měl v nárazech dosahovat až 60 m/s, tedy kolem 220 km/h. Florence se však bude na pobřeží stáčet směrem k jihozápadu, takže jeho postup bude velmi pomalý. Podle dnešních předpokladů by například ve Wilmingtonu mohlo spadnout za tři dny až 500 mm srážek. Je tedy velmi pravděpodobné, že v těchto místech budou rozsáhle povodně.

Obr. 2 Přehled možných tras hurikánu Florence

Zdroj: weathernerds.org

Aby toho nebylo málo, tak mezi Mexikem a Kubou se formuje další oblast nízkého tlaku vzduchu a je 60% pravděpodobnost, že v následujících dnech zde vznikne formace. Další formace může vzniknout jihozápadně od Azorských ostrovů.

Atlanticky oceán je letos velmi teplý a bude produkovat další a další tropické bouře nebo i hurikány. Podobně je na tom i Tichý oceán, kde se také nachází několik bouří nebo Tajfunů. V současnosti se na planetě vyskytuje 9 bouří.

Autor: TD

frame-scrollup