V Atlantickém oceánu jsou dva hurikány

V Atlantickém oceánu jsou dva hurikány
10.10.2018
Hurikánová sezóna v Atlantickém oceánu běží naplno.

Hurikánová sezóna v Atlantickém oceánu běží naplno. Po několika dnech klidu se v Karibském moři zformoval další hurikán, který bude trápit USA. Jmenuje se Michael a během několika desítek hodin zesílil z tropické bouře až na čtvrtou kategorii.  V tuto chvíli se již nachází jen kousek od pobřeží USA. Záludnost tohoto hurikánu je v tom, že se vše odehrává strašně rychle. V USA jsou většinou zvyklí, že na hurikán mají několik dnů času. Díky tomu, že se Michale vytvořil jen kousek od pevniny a velmi rychle zesílil, tak nezůstalo moc času na přípravu.

Obr. 1 Trasa hurikánu Michael

Zdroj: NOAA

V tuto chvíli vítr v nárazech dosahuje kolem 60 m/s, což jsou hodnoty, které jsou velmi nebezpečné a pokud tyto nárazy zasáhnou i pevninu, tak mohou být i likvidační. Vlny v blízkosti středu tohoto hurikánu dosahují až 10 m, takže pobřeží musí počítat s velkými záplavami.

Aby toho nebylo málo, tak ve východním Atlantiku se nachází další hurikán Leslie. Jeho trasa je v tuto chvíli dost nečitelná. Zatímco ještě včera to vypadalo, že Leslie zasáhne ostrov Madera a bude pokračovat dále do Evropy, tak dnes to vypadá, že by se před Kanárskými ostrovy měla otočit téměř o 180° a měly by pokračovat k západu. Zároveň se při této otočce výrazně oslabí a měla by postupně zaniknout.

Obr. 2 Trasa hurikánu Leslie

Zdroj: NOAA

V centrálním Atlantiku se pak zformovala další tropická bouře Nadine, která by však neměla přejít do hurikánu. Je však potřeba tuto bouři sledovat. V tuto chvíli míří k západu.

Obr. 3 Trasa tropické bouře Nadine

Zdroj: NOAA

Hurikánová sezóna bude pokračovat minimálně do poloviny listopadu.  Zatím se jedná o lehce nadprůměrnou hurikánovou sezónu.

Autor: TD

frame-scrollup