V Arktidě se dějí věci

V Arktidě se dějí věci
16.11.2016
V Arktidě panuje extrémně teplé počasí, naopak na Sibiři se teploty v hladině 850 hPa pohybují o neuvěřitelných 16 °C nižší, než je průměr.

Zima, která střední Evropu sevřela v minulých dnech pomalu, ale jistě opouští toto území a teploty opět půjdou do nadprůměrných hodnot. Odchylka od normálu by měla být někde kolem 5 až 6 °C, což je dost, ale není to něco, na co bychom v zimní polovině roku nebyli zvyklí.

To co se však děje v posledních týdnech v Arktidě už normální rozhodně není. Teploty ve výšce asi 1500 m nad terénem jsou zde až o 12 °C vyšší než je dlouhodobý průměr pro toto období. Velmi teplo je i v Kanadě a v USA, kde jsou také teploty až o 12 °C vyšší. Naopak na Sibiři se teploty v hladině 850 hPa pohybují o neuvěřitelných 16 °C nižší, než je průměr.

Anomálie teplot nad severní polokouli

Obr. 1 Odchylky od průměrných teplot v hladině 850 hPa nad severní hemisférou

Zdtoj: meteociel.fr

V praxi to znamená, že na Sibiři se teploty ve výšce pohybují kolem  -28 °C, ale v Arktidě je teplota sotva pod nulou. Výroba zimy tedy probíhá zcela jinde, než by měla. Z klimatického hlediska se severní pól nachází nad Sibiří a Grónskem.

Anomálie teplot vzduchu od normálu v oblasti severního polárního kruhu 16.11.2016

Obr. 2 Teplota vzduchu v hladině 850 hPa nad severní hemisférou

Zdroj: meteociel.fr

I přesto, že v Arktidě panuje extrémně teplé počasí, tak mořský led se poměrně dobře rozšiřuje. Slovo dobře je však velmi relativní, protože bychom měli říci, že pouze nezaostává tolik za rokem 2012, který byl na led v Arktidě nejhorší.

Porovnání plochy zamrznutého oceánů za předchozí období

Obr. 3 Mořský led v Arktidě

Zdroj: nsidc.org

Alarmující je však graf, který ukazuje akumulaci globálního množství ledu v rámci celého světa. Tato akumulace se z neznámých důvodů zastavila. Jediné co víme, je rychlý úbytek jarního ledu v Antarktidě a pomalé přibývání ledu v Arktidě.

Množství ledu na celém světě v grafu s jinými léty ukazuje trend výrazného úbytku ledu

Obr. 4 Akumulace globálního ledu

Zdroj: nsidc.org/

Zajímavostí je, že klimatické modely, které vytváří sezónní výstupy toho, jak by mohly vypadat následující měsíce nad Evropou, stále trvají na tom, že v Evropě budou teploty podprůměrné. Zároveň se očekává, že ve třetí dekádě listopadu se nad Grónskem vytvoří mohutná tlaková výše, která bude blokovat Atlantický oceán. 

Ochlazení by tak do Evropy mohlo v průběhu prosince přijít od severovýchodu a vzhledem k tomu, jaké počasí teď na Sibiři panuje, by to bylo velmi silné ochlazení.  V tuto chvíli se však musíme připravit na stabilně teplé počasí, protože nad východní Evropou se vytvoří velmi mohutná tlaková výše a po její zadní straně k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. Až po vytvoření rozsáhlé tlakové výše nad Grónskem by se tlakové pole nad Evropou mohlo výrazně měnit.

Autor: TD 

frame-scrollup