Tropická bouře Urduja míří na Filipíny

Tropická bouře Urduja míří na Filipíny
14.12.2017
V pondělí se očekává přechod tropické bouře Urduja přes souostroví Filipín. Intenzivní déšť může do oblasti přinést povodně a sesuvy půdy.

Bouře Urduja dle meteorologů nedokáže v příštích dnech zesílit až na stupeň hurikánu, který je v této části světa označován jako tajfun. I přesto se stává velkou hrozbou pro obyvatele Filipín. Místní se musí připravit na silný vítr a vytrvalé srážky. Předpokládá se, že se Urduja bude během pátku pohybovat okolo pobřeží Východních Visajských ostrovů a postupně se o víkendu dostane do centrální části Filipín, kde setrvá až do pondělí.   

Největší nebezpečí je prozatím odhadováno na ostrovech jižní Luzon a severní Mindoro. Dle modelů by mělo napršet mezi 150 až 300 mm, v některých lokalitách pak může spadnout až 450 mm srážek. Již dnes v oblasti Borongan, kde se nachází i jedno z významných letišť souostroví, napadlo 400 mm. Asi 900 lidí bylo evakuováno do vyšších poloh v provincii Misamis Oriental, kde došlo ke zničení i několika domů povodní a sesuvy půdy.  

Mapa Filipín se svými tisíci ostrovy
Obr.: Mapa Filipín
Zdroj: KRC

Nyní se i další obyvatelé připravují na podobný scénář a možný nucený odchod ze svých domovů. Situaci by mohly zkomplikovat rozbouřené vodní toky, které mohou i strhávat mosty a ochromovat dopravu. Turisté by se měli připravit na možnost zpoždění jejich letů.

V dalších dnech by se informace o přicházející bouři měly upřesňovat. Už nyní se nepředpokládají větší škody v hlavním městě Manila. I přesto, jsou již nyní v pohotovosti všechny záchranné týmy.

Kromě deště potrápí ostrovy i silný vítr, který se prozatím očekává v rozmezí 70 – 105 km/h. Vysoká rychlost větru by mohla zapříčinit i vznik záplavy pobřeží masivními vlnami z oceánu. Varováni byli rybáři především na pobřežích oblastí Bicol a Calabarzon. Očekává se však širší omezení námořní dopravy v celém souostroví.

Tropická bouře Urduje se při svém postupu stočí na jih
Obr.: Předpokládaná trasa tropické bouře Urduja
Zdroj: ABS-CBN News

Poté co Urduja opustí Filipíny, bude si razit svou cestu dále přes Jihočínské moře směrem k Malajskému poloostrovu. Na své trase pravděpodobně udrží svou sílu a v dalším týdnu může ochromit masivním deštěm Vietnam. Ale ani Filipíny samotné si nemůžou oddechnout. Meteorologové už vyhlíží v Pacifiku bouři novou.

Autor: SG

frame-scrollup