Tropická bouře Irma dorazila na Floridu a pokračuje na sever

Tropická bouře Irma dorazila na Floridu a pokračuje na sever
11.09.2017
Oslabená, ale pořád nebezpečná Irma se dostala na pevninu a zasáhla stát Florida. Bouře však bude pokračovat i do dalších států USA.

Ačkoliv se nyní o Irmě hovoří jako o tropické bouři, rychlost větrů je stále na hranici hurikánu, aktuálně se pohybuje kolem 110 km/h. Doposud si v Karibské oblasti vyžádala Irma 38 životů a dalších 5 obětí hlásí USA. Počet mrtvých bude pravděpodobně ještě stoupat. V oblasti stále hrozí rozsáhlé záplavy. Prozatím je pod vodou především sever Floridy, přičemž v Hacksonville se hladina vody drží až v 90 cm. Irma způsobila i výpadek elektrické energie. Prozatím je bez proudu více jak 6 miliónů lidí, což tvoří asi 60 % rozlohy celé Floridy a okolo 4,5 milionů budov. Samozřejmě se čekají i astronomicky vysoké škody na majetku. Podle prvních odhadů se počítá se ztrátou 100 miliard dolarů. Obstaveno muselo být i letiště v Miami, zrušeno bylo tisíce letů. Stejně tak zůstaly zavřené i místní školy. Prezident USA, Donald Trump, i jako v případě nedávného hurikánu Harvey, který ohrozil Texas, vyhlásil pro stát Florida stav přírodní katastrofy, díky čemuž je umožněno tamním úřadům žádat o federální pomoc. Hurikány Irma a Harvey způsobily škody blížící se 300 miliardám dolarům, což tvoří asi 1,5 % ročního HDP celé země.

Zničený dům po řádění hurikánu v Orlandu
Obr.: Orlando, Florida
Zdroj: Red Huber

Bouře Irma ve státě Florida zaplavila místní komunikace, včetně silnice spojující blízké ostrovy s pevninou. Zkomplikovaly se tak záchranné práce i přesun obyvatel. Na pobřeží přívalové vlny zatopily domy a pod vodou se ocitly automobily. Mnoho stromů bylo zlomeno či vyvráceno z kořenů a Irma si poradila i se sloupy elektrického vedení.

Hurikán blízko Floridy, palmy i jachty v ohrožení
Obr.: Miami Coconut Grove, Florida 
Zdroj: Carlos Barria

Očekává se, že Irma zasáhne i státy Georgia, Alabama, Mississippi a Tennessee. Intenzita bouře naštěstí postupně klesá.

Autor: SG

frame-scrollup