Tropická bouře Don

Tropická bouře Don
18.07.2017
Nová tropická bouře právě vznikla v Atlantickém oceánu. Stala se tak čtvrtou tropickou bouří roku 2017. Bouře dostala jméno Don.

Atlantický oceán se utišil od tropické deprese, jež se objevila mezi 6. – 7. červnem. Mezitím si v Tichém oceánu zařádily 2 hurikány. Vše se změnilo až včera odpoledne, kdy tropická bouře Don ukončila klid v Atlantiku. Prvním projevem byla výrazná změna směru a rychlosti větru s výškou, která ukazuje, jak je zvrstvení atmosféry nestabilní. Tato instabilita tvoří ideální podmínky pro vznik bouří s rotací – tzv. supercel či tropických bouří. Na druhou stranu, pokud jsou tyto větry příliš silné, můžou naopak zabránit zesílení bouře či přeměně v hurikán. 

Očekává se, že Don bude postupně směřovat k Návětrným ostrovům – jižní větvi Malých Antil patřící Karibiku. Pravděpodobně si udrží svou sílu, díky čemuž bude stále spadat do označení tropická bouře. Největší deště se nejspíš dostaví v noci z dneška na zítřek. Mohou se objevit bleskové povodně a dojde k omezení outdoorových aktivit místních. Větší riziko v podobě poničení majetku silnými větry by bylo aktuální, pokud by bouře zesílila před příchodem na ostrovy. Prozatím se předpovídá, že po průchodu přes Malé Antily dojde k zeslabení bouře. I přes snížení intenzity, Don může stále přinést vysoké srážkové úhrny do Střední Ameriky. Zde hrozí podnícení dalších záplav, které trápí Nicaraguu a Belize. 

Trasa hurikánu 2017
Obr.: Očekávaný průběh tropické bouře Don od úterý do čtvrtka
Zdroj: Accuweather

Druhý vznikající systém nad Atlantikem je lokalizován několik stovek kilometrů dále směrem na východ. Je možné, že i on se tento týden ještě vyvine. Pokud rychlost větrů ještě vzroste, stane se z něj tropická bouře a dostane jméno Emily. Zatím jsou jeho trasa i průběh nevyzpytatelné, nicméně otevírá se zde možnost zasažení Závětrných ostrovů, které jsou taktéž součástí Malých Antil.

 Pás ostrovů Malé Antily na mapce
Obr.: Geografické členění Malých Antil
Zdroj: yacht-fly.cz

Autor: SG

frame-scrollup