Tragické povodně v západní Virginii

Tragické povodně v západní Virginii
27.06.2016
V minulém týdnu zasáhly západ Virginie ohromné povodně, bohužel nejméně 24 lidí jejich následkem zemřelo. Rozsah záplav je dle místních úřadů rekordní.

Historické povodně, jenž zasáhly minulý týden západní Virginii (USA), si vyžádaly životy nejméně 24 lidí. V dalších dnech se započnou opravy škod, v některých oblastech budou stále pokračovat záchranné a pátrací operace, které se však budou muset vypořádat s dalším přísunem deště. Dle národní meteorologické služby by mohly další srážkové úhrny vést ke vzniku nových záplav.

Na situaci ve státě reaguje i americký prezident B. Obama, jenž vyhlásil v sobotu závažnou až katastrofální situaci. Pro postižené se hledá federální pomoc především pak bydlení, ale i jídlo. Navíc jsou do oblasti posílané další záchranné složky, jelikož mnoho obyvatel zůstává nezvěstných. Důležitá je i pomoc dobrovolníků, jenž se snaží dostat do oblasti zásoby, ale také pomáhají s obnovou zasažených lokalit i přímo na místě.

Povodně ve Virginii zasáhly velké množství plochy a zničily hodně majetku
Obr.: Povodně v západní Virginii
Zdroj: © REUTERS/Marcus Constantino

První vlna povodní přišla již ve čtvrtek, kdy se voda vylila s některých potoků a řek, což vyhnalo stovky lidí z jejich domovů. Rychlé přívalové povodně se přihnaly s nečekanou razancí, o to větší jsou škody na majetku místních. Bohužel povodně připravily o život dle dosavadních informací 24 místních. Nejvíce obětí pocházelo z Greenbrier County, kde zemřelo 16 lidí. Nejvíce domů bylo poškozeno či zničeno v okolí Roane County (více jak 500 budov). Následkem záplav bylo také odstaveno více než 12 000 domácností a podniků od elektřiny, situace by se měla plně stabilizovat v pondělí večer. Povodně také odřízly více jak 60 silnic, některé byly úplně odplaveny.

Tyto aktuální povodně se staly třetí nejsmrtelnější přírodní katastrofou v historii regionu. Na předních příčkách pak nalezneme další rozsáhlé povodně. Ty z roku 1972 zabily dokonce 125 obyvatel, o 13 let později zase připravily záplavy o život 38 lidí.

Následky velké vody ve Virginii, v ulicích se vyskytlo bahno a kamení
Obr.: Richwood, čtvrtek 23. 6. 2016
Zdroj: Jeromy Rose

Autor: SG

frame-scrollup