Tisíce mrtvých kaloňů za sebou zanechala vlna horka v Austrálii

Tisíce mrtvých kaloňů za sebou zanechala vlna horka v Austrálii
20.02.2017
Pohled jako z hororového filmu zaskočil obyvatele Austrálie. Více jak 5000 mrtvých těl kaloňů přinesla aktuálně probíhající horká vlna.

Výrazně stoupající teploty a nízká vlhkost vzduchu vzaly život přes 5 000 kusům kaloňů, kteří byli nalezeni bezvládně ležící pod stromy v Novém Jižním Walesu.  Mrtvá těla vystrašila obyvatele městečka Casino poté, co teploměry naměřily 44 °C. Někteří místní se snažili zachránit přežívající jednotlivce pomocí chladné vody. Mnohdy neúspěšně. Rada města musela brzy jednat, aby zabránila případnému zápachu z rozkládajících se těl. Mrtvý kaloni však přinášejí i nebezpečí nákazy viry ebola nebo HIV.

Dle svědků byla celá situace opravdu děsivá, kaloni se nacházeli téměř všude okolo. Kam jste se podívali, tam vás zasáhl smutný pohled. Snad ještě hrůznější je fakt, že někteří savci zemřeli přímo na stromech a doposud tam zůstali viset. Bohužel celá tragédie zasáhla kolonii kaloňů v období, kdy matky rodí své mladé. Mláďata kaloňů tak zahynula jen několik týdnů stará. Některým se naštěstí podařilo přežít.

O sirotky a další přeživší se nyní starají chovné stanice. Předpokládá se, že rukami odborníků a dobrovolných zachránců projdou stovky zubožených dehydratovaných zvířat. Aktuálně probíhá i přímé zavlažování méně dotčených kolonií. Úřady však upozorňují obyvatele, že pomoc kaloňům nese velké riziko nákazy nemocemi při kousnutí či škrábnutí.

Incident v Casinu není jediný případ z poslední doby. Podobná situace nastala již na začátku tohoto roku, kdy 100 000 kusů kaloňů padlo k zemi v Queenslandu.

Popadaní netopýři na trávě
Zdroj: NBC

Autor: SG

 

frame-scrollup