Teplé zimy lesům neprospívají

Teplé zimy lesům neprospívají
08.01.2018
Česká republika se dostává do velkého problému, který by se měl velmi rychle řešit.

Během posledních 10 let byla v České republice 4 krát zaznamená zima s nedostatečným množstvím sněhu a s velmi slabými mrazy. Zdálo se, že nejvíce postiženi budou provozovatelé vleků, kteří i přes vyspělou techniku na některých místech nejsou schopni konkurovat velmi teplému počasí.

Letošní rok však ukazuje na jiný problém a daleko vážnější. Lesy v ČR zasáhla kalamita kůrovců, někteří tuto kalamitu popisují, jako kalamita století. Během letošního roku bylo napadeno šest milionů krychlových smrkového lesa.

Pokud se v České republice vyskytne slabá zima, tak kůrovec nemá v podstatě žádné limity. V posledních deseti letech se hned několikrát stalo, že v lednu vůbec nezamrzlo. Dalším velkým problémem je vítr. Během jednoho roku naše území zasáhl extrémní počet vichřic. Stromy, které jsou napadeny kůrovcem a zároveň jsou suché, se lámou jak sirky.

Zejména na severní Moravě a ve Slezsku, ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Jihočeském kraji se tak během roku 2017 objevilo několik stovek nových polomů a situace se dál zhoršuje. S každým dalším silným větrem padají další stromy. Hospodáři v lesích navíc musí pro jistotu skácet i ostatní stromy, které jsou napadeny.

Polom v lese po silném větru

Obr. Polomů v České republice každý rok výrazně přibývá

Zdroj: volary.cz

Česká republika se dostává do velkého problému, který by se měl velmi rychle řešit. Smrkové stromy nejsou v našich podmínkách adaptabilní na změnu klimatu. Pokud se urychleně nezačne s výsadbou jiných druhů stromů, tak budou některá místa bez lesů. A to přinese další problém. Protože, jak víme, tak lesy zpevňují půdu a zadržují vodu. Místa bez lesů pak nebudou zadržovat přívalovou povodeň a může často docházet k bleskovým povodním.

Zima bez mrazů a dostatečného množství sněhu není pro přírodu vůbec dobrá, bohužel s tím se nedá v tuto chvíli nic dělat. Výsadba nových druhů stromů by však byla řešením.

Podobná situace je i v Polsku nebo na Slovensku.

Autor: TD

 

frame-scrollup