Téměř třetina světa právě čelí vlnám horka

Téměř třetina světa právě čelí vlnám horka
27.06.2017
Více jak 2 miliardy světové populace jsou nyní vystavěny klimatickým podmínkám, které produkují nebezpečné vlny horka.

Vysoké teploty vzduchu právě sužují jihozápad USA, kde například město Phoenix (stát Arizona) minulé pondělí zaznamenalo 48,3 °C. Stejně tak vedro trápí obyvatele Kalifornie nebo občany Itálie. Světové statistiky prezentují nárůst nemocí a úmrtí, zapříčiněnými vysokými teplotami, okolo 30 % od roku 1980. V Indii je tato hodnota až 100 %. Zemská populace tak zažívá nejméně 20 dní v roce s vysoce nebezpečnými teplotami. Dle předpovědí by mohlo žít v roce 2100 až 48 % populace s rizikem vln horka.

Ohlédněme se do historie nejtragičtějších vln tepla za poslední dekády. V roce 2003 drancovalo Evropu urputné vedro, které v některých zemích způsobilo lesní požáry. Řeka Dunaj v tomto období natolik poklesla, že se v Srbsku vynořily utopené bomby z druhé světové války. Odhaduje se, že až 20 000 lidí zemřelo na následky vysokých teplot. Některé studie však hovoří až 70 000 mrtvých. Dalších 10 000 životů si vyžádalo vedro v Moskvě roku 2010. Chicago v roce 1995 evidovalo po pětidenním úmoru 700 obětí.

Dle studií se ukazuje, že významným faktorem není pouze teplota, ale i vzdušná vlhkost. Ve vlhkém prostředí se z vaší pokožky nevypařuje pot, takže se teplo akumuluje na vaší kůži.

Bohužel úmrtí spojená s vysokými teplotami bývají často opomíjená, jelikož trvají relativně krátké období. Nejvíce ohroženými skupinami jsou starší lidé a malé děti, avšak úmrtí jsou hlášena i mezi vojáky nebo atlety. V těchto vlnách horka je pak důležité neustále přijímat dostatek tekutin, držet se ve stínu a samozřejmě při prvních příznacích přehřátí organismu neváhat a vyhledat lékaře.

Autor: SG

frame-scrollup