Tajfun Trami se blíží k Tchaj-wanu

Tajfun Trami se blíží k Tchaj-wanu
25.09.2018
Neustále sílící tajfun Trami se přibližuje k ostrovu Tchaj-wan. Pravděpodobně se stane nejsilnější bouří v Pacifiku tohoto roku.

Ostrov Tchaj-wan se aktuálně připravuje na jeden z nejsilnějších hurikánů jeho historie. Tajfun, který dostal jméno Trami, se nemilosrdně přibližuje. Meteorologové očekávají jeho příchod na konci tohoto týdne. Tropická bouře se rodí už od pondělního rána v oblasti západního Pacifiku blízko souostroví Filipín. Během poměrně krátké chvíle výrazně vzrostla na intenzitě a už nyní je jasné, že přinese na pevninu velké škody.

Předpokládá se, že ostrov Tchaj-wan bude zasažen v pátek nebo v sobotu a síla tajfunu se bude řadit do kategorie 4 nebo 5 na škále intenzity hurikánů. Saffirova–Simpsonova stupnice hurikánů definuje hurikány kategorie 4 se silou větru 210 až 249 km/h. Takto klasifikovaný hurikán může strhnout domy postavené z lehčích materiálů nebo působí výraznou erozi půdy. Hurikány označované číslem 5 se vyznačují rychlostí větrů nad 252 km/h a jsou nejvyšší kategorií tropických bouří. Aktuálně odborníci tvrdí, že Trami budou doprovázet větry o rychlosti až 270 km/h. Trami se tak s vysokou pravděpodobností zařadí mezi takzvané super tajfuny.

Tajfun se bude v příštích hodinách pohybovat západním až severozápadním směrem, poté se stočí na sever. Kdy ke změně směru pohybu dojde zatím není možné přesně odhadnout. Hovoří se, že Trami zasáhne severní a centrální část ostrova Tchaj-wan. Stejně tak se do nebezpečí může dostat japonské souostroví Rjúkjú.

Trami se zrodila v Pacifiku týden poté co super tajfun Mangkhut devastoval sever Filipín a také ohrozil Hongkong a jih Číny. V bouři zahynulo více jak 100 lidí. Pro Hongkong to byla doposud nejsilnější zaznamenaná tropická bouře, která se v tomto regionu objevila. Škody jsou opravdu vysoké, i přesto že vláda vynaložila velké finance k ochraně oblasti již předem. Jaké následky bude mít tajfun Trami se uvidí v příštích dnech.

frame-scrollup