Tajfun ohrožuje Japonsko, Atlantik nezůstává pozadu

Tajfun ohrožuje Japonsko, Atlantik nezůstává pozadu
08.08.2018
Silný tajfun míří směrem na Tokio. V ohrožení jsou i další pobřežní oblasti Tichého oceánu severovýchodně od hlavního města Japonska. V nejbližších hodinách budou místní zápasit se silným větrem a masivním deštěm. Zrušeno bylo několik letů a záchranné složky se připravují na evakuaci obyvatel.

Centrum tajfunu, který dostal čínské jméno Shanshan, bylo dnes lokalizováno asi 200 km jihovýchodně od Tokia v 21:00 místního času. Dále se předpokládá, že během čtvrtka se bude tajfun pohybovat směrem k severu podél východního pobřeží. Meteorologové předpovídají úhrny srážek okolo 300 mm (300 litrů deště na metr čtvereční půdy), které by mohly spadnout během 24 hodin. Rychlost větru by v nárazech měla dosáhnout až 180 km/h. Bohužel se také odhaduje poměrně pomalý posun tohoto hurikánu, což znamená, že v zasažených oblastech bude řádit relativně dlouho. Aktuálně bylo z města Mobara ležícího východně od Tokia evakuována kompletní populace sídla. Zrušeno muselo být i více jak 160 letů.


Obr.: Předpokládaný pohyb tajfunu Shanshan od čtvrtka do pátku
Zdroj: The Weather Channel

Letošní rok je pro Japonsko krušný. V červnu s rozsáhlými povodněmi bojoval západ země a poté území ovládly vysoké teploty vzduchu, přičemž denní maxima dosáhla až 41,1 °C. Na následky vlny veder dosud zemřelo 132 lidí.

Hurikán Hector se pomalu přibližuje k Havajským ostrovům. Místní se tak musí připravit na silný vítr, který by mohl narušit víkendové volby. Hurikán John se nyní pohybuje západně od mexického pobřeží a předpokládá se, že přinese déšť a silný vítr na Kalifornský poloostrov. Ani v Atlantiku není klid. Tlaková níže Debby zesílila na tropickou bouři. Bouře se nyní nachází asi 1 850 km severozápadně od souostroví Azorů. Během čtvrtka by však větry měly z maximální rychlosti 75 km/h zpomaloval a postupně se bouře rozpadne. 


Obr.: Radarový snímek hurikánu John
Zdroj: NOAA

frame-scrollup