Sucho v Etiopii

Sucho v Etiopii
30.01.2017
Pohled na všudypřítomné zdechliny koz a ovcí jsou pro obyvatele východní části Etiopie každodenní rutinou. Dlouhotrvající sucho nyní ohrožuje životy 5,6 milionů lidí, kteří potřebují akutní pomocí.

Etiopie se stále nedokáže vzpamatovat z loňského sucha, které tuto oblast zasáhlo v nezvyklé síle. Intenzivní sucho mají na svědomí extrémně výrazné projevy jevu El Nino, který v roce 2016 skutečně lámal rekordy. Tento klimatický fenomén ovlivňuje především sezónní srážky, na kterých je tato část Afriky závislá. Výsledkem bylo více jak 10 milionů hladovějících a několik stovek tisíců zemřelých kusů dobytka, které jsou pro obyvatele životně důležité. V této části světa stále přetrvává samozásobitelská produkce potravin a umírající hospodářská zvířata vedou i k vyhladovění jejich majitelů.

Umírající zvířata v Etiopii
Zdroj: Newsweek

Místní autority se snaží s tímto problémem bojovat, prozatím však ve svém úsilí spíše selhávají. Pomocnou ruku nabídla i Organizace spojených národů (OSN). Stephen O’Brien, stojící v čele organizace Unicef, se k situaci vyjádřil následovně: „tihle lidé opravdu bojují o přežití. Nicméně také poznamenal, že věří, že se již nebudou opakovat hladomory z minulých dekád. Všichni mají doposud na paměti urputné sucho z roku 1984, které připravilo v zemi o život více než 1 milion lidí. Etiopská vláda žádá pro zmírnění následků sucha o 948 milionů dolarů od Mezinárodního společenství. Samotný státní úřad pro předcházení katastrofám vyčlenil pro pomoc asi 47 milionů dolarů.

Sarah Aliso přišla do tábora pro vysídlené obyvatele z vesnice vzdálené asi 70 kilometrů před 3 týdny poté, co její rodina přišla o 50 kusů dobytka. „Neměla jsem co jíst, takže jsem se sem vypravila se svým několika týdenním dítětem.“

Etiopské dítě s matkou
Obr.: Sarah Aliso se svým dítětem
Zdroj: © The Associated Press

Na další problémy upozorňuje i charita Zachraňte děti (Save the Children), jež varuje před podvyživenými uprchlíky, kteří do země přicházejí ze sousedního Somálska, což celkově prohlubuje krizi. Děti jsou pak těmito krizemi zasaženy obzvlášť tvrdě.

Autor: SG

frame-scrollup