Sto let od katastrofy na Bílé Desné
Před sto lety a dvěma dny se v České republice vyskytla jedna z největších hydrologických povodních. Ačkoliv přesnější bude říci jedna z nejtragičtějších.
Dne 18. září 1916 se Desnou prohnala ničivá vlna, která protekla Bílou Desnou v Jizerských horách. Za vše mohla přehrada, která nevydržela nápor vody ve vyšších nadmořských výškách. Tato přehrada byla v listopadu roku 1915 zkolaudovaná, ale možná právě díky válečnému stavu nebyla kolaudace příliš dokonalá.
Přehrada měla samostatný odtok, kde odtékalo regulované množství vody. Když přišly výraznější srážky, tak se odtok mohl i zvýšit. Osudný den však kromě odtoku voda unikala i z jiného místa než měla. Lesníci, kteří kolem hrází zrovna procházeli si všimli, že pramen vody uniká i v dolní části přehrady. Okamžitě informovali správce, který nařídil odpouštění přehrady. Průtok vody však překvapil zaměstnance natolik, že se lekli a utekli od hráze pryč, aniž by pořádně otevřeli komory.
Do několika desítek minut došlo k protržení hráze a voda se valila údolím neuvěřitelnou silou a ničila vše co ji stálo v cestě. Kousek od přehrady se nacházela pila, kde byly uskladněno dřevo. Veškerý materiál z této pily voda vzala s sebou a do obydlenou oblast tyto trosky zasáhly v plné síle. Kdo se nacházel v nižších položených místech, neměl šanci na únik.
Během tohoto dne zemřelo 62 lidí a někteří dokonce nemohli být ani identifikováni. O střechu nad hlavou přišlo 500 lidí a kolem 1000 lidí přišlo během jedné hodiny o práci.
Jak už to tak bývá, u podobných katastrof se vždy nenajde konkrétní viník. Někdo odsoudil zaměstnance, že nezanechali chladnou hlavu a nevypustili přehradu, jiní zase poukazovali na špatný materiál a někteří dokonce tvrdili, že tam přehrada vůbec stát neměla, díky špatnému podloží. Na každý pád soud, který trval 17 let nikoho neodsoudil.
Obr. Když voda opadla, byly všude trosky
Zdroj: mesto-desna.cz
Autor: TD