Stát Louisiana se vzpamatovává z povodní

Stát Louisiana se vzpamatovává z povodní
24.08.2016
Povodně si vyžádaly celkem 13 obětí.

Ve státě Lousiana se lidé vzpamatovávají z následků ničivých povodní.  Situace byla nejhorší na jihu země. Zde řeka Mississippi byla nejničivější. Dle meteorologů se v této oblasti vyskytla tisíciletá voda a objevila se tam, kde ji nikdo nečekal. V Americe jsou obzvlášť připraveni na meteorologické katastrofy a proti nim si zde lidé platí poměrně vysoké pojistky. Každá oblast je pečlivě rozdělena podle míra rizika. Někteří obyvatelé jsou pojištěni proti hurikánům, tornádům nebo třeba požárům. Kolem řeky Mississippi jsou to tzv. zátopové oblasti. Výše pojistky roste s pravděpodobností zatopení. V Lousianě se však voda dostala i tam, kde by vám každý zaručil, že se voda nedostane. A právě toto byl velký omyl a tisíce lidí teď řeší existenční problémy.

 

Obr. 1 Když velká voda nezničila domy, tak vybavení bytů ano

Zdroj:Theguardian

Podle pojišťoven bylo pojištěno pouze 12 obyvatel, což je velmi nízké číslo. Rodiny tak nemají žádné právo nato, aby dostaly nějaké peníze na vybudování nových domů. Američané již nastartovali veřejnou sbírku financí, které by se pak měli rozdělit mezi obyvatele, kteří zcela přišli o domovy.  Podle úřadů se jednalo o největší přírodní katastrofu od ničivého hurikánu Katrina z roku 2005

Povodně si vyžádaly celkem 13 obětí.

V některých okresech nastala i velmi bizardní situace. Níže položené hřbitovy byly totiž vyplaveny a rakve s pozůstatky odnášela voda i několik stovek km. Problém hlavně spočíval v tom, že zemřelí v určitých oblastech nebyli pohřbeni dostatečně hluboko, protože je zde velmi vysoko spodní voda. Když pak přišly záplavy, tak došlo k vyplavení rakví a těl. Ty pak končili i v korunách stromů nebo někomu na zahradě. Už tak psychicky náročná událost způsobila další děsivé okamžiky.

Obr. 2 Na některých místech zůstaly velké laguny, v nich se brzo začnou líhnout komáři

Zdroj: Zdroj:Theguardian

Rozsáhlé povodně jsou způsobené především El Niňem, které je sice už u konce, ale jeho následky přetrvávají neustále dál.

Autor: TD

frame-scrollup