Sněhová bouře Stella

Sněhová bouře Stella
15.03.2017
Situace se v USA se posupně uklidňuje, ale chladné počasí ve východní polovině tohoto území bude přetrvávat.

Zatímco ve střední Evropě se poslední výraznější sněžení vyskytlo na přelomu ledna a února, tak na východě USA zažívají v těchto dnech silnou sněhovou bouři, která se jmenuje Stella.  Extrémní masa ledového vzduchu z Kanady se vylila do většiny států ve východní polovině USA.  V západní polovině území se naopak vyskytuje advekce velmi horkého vzduchu z Mexika.   Zatímco v New Yorku se aktuální maximální teploty pohybují kolem -7 °C, tak v Los Angeles teploty atakují 30 °C.

Hurikán Stella na východě USA

Obr. 1 Mohutná tlaková níže přináší do východní poloviny USA ledový vzduch a sněžení

Zdroj: weather.com

Tlaková níže Stella přináší kromě vpádu velmi ledového vzduchu od severu i vydatné sněhové srážky. Samotná tlaková níže totiž postupuje podél východního pobřeží a to zaručuje dostatek vlhkosti.  Srážková vlna postupovala od jihu k severu a zasáhla hned několik států.  Konkrétně se jedná o státy New Jersey, Filadelfii, Boston a částečně také New York. Na některých místech napadlo během 24 hodin až 60 cm. Ve městě New York to bylo kolem 25 cm, ale i to je poměrně výrazná sněhová nadílka.  Na druhé straně je pravda, že právě v New Yorku se očekávalo, že by mohlo napadnout až 50 cm, ale tlaková níže postupovala nakonec jinak, než se předpokládalo.

Odklízení sněhu na Times Square

Obr. 2 Stella zasypala i slavnou Times Square v New Yorku

Zdroj: cnbc.com

Silné sněžení způsobilo zejména kolaps v dopravě. Zrušeno bylo neuvěřitelných 7600 letů. Nejezdily autobusy, vlaky a bez elektrického proudu je mnoho domácností.

Ochromené letiště sněhovou bouří

Obr. 3 Velké spady sněhu zastavily leteckou dopravu

Zdroj: nicaviation.com

Sněhová bouře zasáhla i do politiky, své návštěvy v USA muselo odložit nebo zrušit několik známých politiků. Na sněhové bouře jsou v USA zvyklí. V Evropě se v tak velkém měřítku sněhové bouře téměř vůbec nevyskytují. Výjimkou byla tlaková níže Daisy, která Evropu zasáhla v lednu 2010. Měla podobné prostorové parametry, jako Stella. V letošním roce se ve Středomoří objevilo enormně málo těchto “sněhových níží“.

Situace se v USA se posupně uklidňuje, ale chladné počasí ve východní polovině tohoto území bude přetrvávat.

 

Autor: TD

frame-scrollup