Silné sněžení 19.4. 2017 na severu Moravy

Silné sněžení 19.4. 2017 na severu Moravy
20.04.2017
Taková sněhová nadílka se v tomto období vyskytne možná dvakrát za sto let.

Včerejší den byl na některých místech opravdu velmi extrémní. V Olomouckém, Moravskoslezském a částečně i Zlínském kraji totiž ráno napadl sníh, na severu ho bylo místy i nejvíce za celou letošní zimu. Tak například Opava, která leží v nížině se včera ráno dočkala 20 cm mokrého sněhu, který lámal stromy.

Nejvíce sněhu však spadlo na Jesenicku, kde vlivem návětrného efektu sněžilo trvale a vydatně. Na některých místech napadlo i během jedné hodiny 5 cm nového sněhu. Sníh tak přibýval doslova před očima. V Jeseníku napadlo až 30 cm sněhu, ve Vrbnu nad Pradědem dokonce 45 cm. Nejvíce sněhu však napadlo v průsmyku Vidly, kde napadlo 65 cm nového sněhu. Taková sněhová nadílka se v tomto období vyskytne možná dvakrát za sto let.

K silnému sněžení se však přidal silný vítr, který fouká i dnes. Na mnoha místech v okresech Olomouc, Bruntál a Opava jsou zavřené silnice. Včera mnoho řidičů uvízlo v závěji a své auta vyprošťují až v dnešních hodinách. Silničáři, kteří už byli připraveni na jaro a léto nestačili svou techniku opět připravit na zimní a na silnicích to bohužel bylo vidět. Kolem cest se vyskytují místy a 3 metrové sněhové bariéry. Pro řidiče máme však dobrou zprávu, protože situace by se dnes večer měla výrazně lepšit. Od západu se oblačnost protrhává a v noci se utiší i vítr.

Přichází zimní počasí

Obr. 1 Sníh na střední Moravě se zeleným polem působil velmi zvláštně

Zdroj: Daněk

První sníh na zahradě

Obr. 2 Rozkvetlé rostliny byly se sněhové nadílky v šoku

Zdroj: Daněk

Zimní krajina

Obr. 3 Ve Vrbnu pod Praděm si se sněhem nevěděli rady

Zdroj: Daněk

Zasněžné cedule a smírčí kříže na horské cestě

Obr. 4 Ojediněle sněhová pokrývka překročila i 50 cm

Zdroj: Daněk

Velká chumelenice zasává cesty

Obr. 5 Cesty ve Slezsku včera nebyly sjizdné, ani dnes situace není dobrá

Zdroj: Daněk

 

Tato skutečnost je však špatná pro sadaře a zahrádkáře. Dnes v noci se právě díky vyjasnění a utišení větru teploty propadnou hluboko pod nulu. Český model je optimistický a na jižní Moravě dokonce čeká teploty nad nulou. Globální model je však nekompromisní.

Předpovědní model Aladin

Obr. 6 Minimální teplota v pátek 21. 4. z modelu Aladin

Zdroj: chmi.cz

21. dubna 2017 klesnou ranní minima na teploty okolo -4 °C a způsobí přírodě vážné škody

Obr. 7 Minimální teplota v pátek 21.4. z modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

frame-scrollup