Sever a východ Moravy zasáhne extrémní počasí

Sever a východ Moravy zasáhne extrémní počasí
18.04.2017
V Čechách a na jižní Moravě bude situace přeci jen klidnější, i zde se však bude zimní počasí projevovat.

Velmi studené počasí, které zasáhlo celou střední Evropu má svůj extrémní vrchol stále před sebou. S největší pravděpodobností zasáhne hlavně Moravu, zejména pak severní a severovýchodní část. Tlaková níže, která přes naše území postupovala v noci k východu se totiž nad Maďarskem zastavila a vytáčí se směrem na Slovensko, kde už bude narážet na odpor tlakové výše, která mohutní nad Německem. Nad Moravou vznikne velký tlakový gradient, který se projeví silným severním až severovýchodním větrem. V noci a zítra se bude průměrná rychlost větru pohybovat od 8 do 12 m/s, v nárazech až 20 m/s. Na horách a ojediněle i jinde však nárazy mohou překročit 30 m/s.

Maximální teploty se v noci budou pohybovat kolem nuly, ale na Jesenicku a od vyšších poloh i jinde může teplota klesnout pod nulu.

Aby toho nebylo málo, tak během večera se přidá od severu sníh s deštěm, který bude přecházet ve sněžení a může být místy velmi silné. Nejsilnější srážky se očekávají na návětrné straně Beskyd a v Jeseníkách, kde může napadnout za 24 hodin až 30 cm nového sněhu. Nejhorší situace by měla být na Jesenicku, kde i v nižších nadmořských výškách se bude projevovat návětrný efekt a během 24 hodin zde může napadnout i kolem 40 cm nového sněhu.

Jedná se o extrémní situaci, která nás vrátí spíše do února nebo ledna. Doporučujeme, aby jste si dali pozor na následující jevy.

 

  • Silný vítr – zabezpečte předměty, které by mohl vítr poškodit

  • Nízká teplota – teploty kolem nuly v kombinaci se silným větrem sníží pocitovou teplotu výrazně pod nulu, i přesto, že je druhá polovina dubna

  • Silné sněžení – od středních poloh by mohlo napadnout až 20 cm nového sněhu, mokrý sníh se však může objevit i v nížinách, proto pozor na silnicích, většina řidičů již nemá zimní pneumatiky

  • Mokrý sníh – vlastníci ovocných stromků by měli v průběhu noci sledovat situaci a v případě nutnosti otřepat sníh ze stromů. Ty už mají listy a budou na sobě hromadit více sněhu. V kombinaci se silným větrem by mohlo docházet k praskání větví.

  • Sněhové jazyky a závěje – od vyšších poloh, kde bude teplota výhradně pod nulou se vlivem silného větru a silného sněžení budou tvořit sněhové jazyky a závěje. Bez zimních pneu, lopat a sněhových řetězů do hor nejezděte.

V Čechách a na jižní Moravě bude situace přeci jen klidnější, i zde se však bude zimní počasí projevovat.

Autor: TD

frame-scrollup