Sedmnáct turistů bylo zachráněno ze zatopeného průsmyku v Arizoně

Sedmnáct turistů bylo zachráněno ze zatopeného průsmyku v Arizoně
26.07.2017
Po celonočním zásahu se nakonec podařilo vyprostit všech 17 turistů, kteří uvízli v zatopeném průsmyku při své túře. Mezi zachráněnými byl i čtyřletý chlapec.

Krátce před sedmou ranní byli pomocí helikoptéry odvezeni do bezpečí poslední dva výletníci, kteří na svou záchranu museli čekat celou noc. Celý zásah se udál na stezce vodopádů Tanque Verde v Arizoně. Uvěznění turisté se ukryly na stromech nebo kamenech, kam se jim podařilo po stěnách průsmyku vyšplhat. Lidé byly situováni různě a utvořili několik oddělených skupinek. Nikdo z návštěvníků nebyl vážněji zraněn, a tak všichni zachránění mohou hovořit o velkém štěstí. V minulosti již došlo k mnohým zranění, a dokonce i úmrtím spojenými s bleskovým zaplavením skalních roklí či kaňonů. Mnohá turistická místa dokonce varují před vstupem do soutěsek v období dešťů. Rychlé a intenzivní srážky dokáží úzký prostor velmi rychle naplnit. Jakmile voda stoupá na nepropustných površích, lidé se dostávají do vážného nebezpečí.

Skoky do vodopádů jsou pro mnohém velkým adrenalinovým zážitkem
Obr.: Turisté si užívají vodopády Tanque Verde
Zdroj: Flickr

Někteří meteorologové nazývají místní fenomén monzunem, i když v pravém slova smyslu o něj nejde. Silné deště se v této oblasti pravidelně objevují v létě. Srážky přinášejí do lokality ochlazení, které zdejší klima činní alespoň krátkodobě snesitelné. Bohužel chladnější počasí nabádá turisty k výletům, a tak se riziko spojené s bleskovými záplavami násobí. Déšť, tzv. „arizonský monzun,“ vzniká díky zóně nízkého tlaku, která přitahuje vlhký vzduch nad Golfským zálivem a částečně i Kalifornií na pevninu. Ačkoliv je stát Arizona považován za extrémně suchý, ve skutečnosti místní intenzivní deště jsou mnohem nebezpečnější. 

Evakuace vrtulníkem u rozvodněných vodopádů
Obr.: Záběry ze záchranné práce
Zdroj: © Pima County Sheriff via AP

Autor: SG

frame-scrollup